Představenstvo petrochemické společnosti Unipetrol odhaduje, že provozní zisk (EBIT) skupiny Unipetrol bude za čtvrté čtvrtletí 2010 pravděpodobně kladný, ale horší než EBIT za třetí čtvrtletí loňského roku. Společnost uvedla výsledky ve středeční tiskové zprávě.

Podle odhadů společnosti bude mít negativní dopad na EBIT ve výši asi 80 milionů korun za čtvrté čtvrtletí urychlení odstávky etylenové jednotky na konci září, která přetrvávala i na začátku října. Dále dočasné snížení kapacity v rafinerii Litvínov v průběhu dvou týdnů v prosinci z důvodu technických problémů na hydrokrakovací jednotce ve výši přibližně 70 milionů korun. Postupné odstavování komponentů teplárny a elektrárny T200 bude mít negativní dopad přibližně 50 milionů korun za čtvrté čtvrtletí.

Odhaduje se, že opravné položky ve výši přibližně 80 milionů korun zaúčtované k zůstatkové hodnotě teplárny a elektrárny T200 v předcházejícím čtvrtletí budou rozpuštěny ve čtvrtém čtvrtletí z důvodu pokračující analýzy ohledně tržní hodnoty šrotu ze zařízení, uvedla firma.

Vývoj směnných kurzů negativně ovlivnil výsledek skupiny Unipetrol ve výši přibližně 90 milionů korun.

Společnost za loňská tři čtvrtletí vytvořila čistý zisk více než miliardu korun po ztrátě 583,7 milionu korun před rokem. V samotném třetím čtvrtletí měl Unipetrol čistý zisk 175 milionů korun, což bylo oproti předchozímu čtvrtletí o 66 procent méně. Meziročně to ale bylo zlepšení po ztrátě 35 milionů korun v roce 2009.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v České republice k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru