Americká společnost Apple vytvořila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku čistý zisk šest miliard dolarů (asi 109 miliard Kč), což je meziroční nárůst o 78 procent. Tržby se zvýšily o 71 procent na 26,7 miliardy USD (asi 485 miliard Kč) a k jejich růstu hodně přispěl prodej tabletů iPad a telefonů iPhone. Výsledky překonaly odhady analytiků a firma poskytla i příznivý výhled.

Zisk na akcii činil 6,43 USD proti zisku 3,67 USD před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že zisk na akcii vzroste na 5,40 USD a tržby vystoupí na 24,4 miliardy dolarů.

Velmi dobrá výsledková zpráva tak dala investorům na okamžik zapomenout na zdravotní problémy šéfa podniku Steva Jobse. Ten v pondělí oznámil, že nastupuje další zdravotní volno a své každodenní pravomoci předal zástupci Timothymu Cookovi. Půlroční pauzu si Jobs vzal také v roce 2009, kdy podstoupil transplantaci jater.

Akcie firmy bezprostředně po zveřejnění výsledků hospodaření vzrostly o více než čtyři procenta, nakonec ale růst zmírnily na 1,25 procenta, a mimoburzovní obchodování tak zakončily na 344,90 USD. V řádné seanci 2,25 procenta odepsaly, což byl ještě dopad Jobsova oznámení o nuceném odchodu na zdravotní dovolenou.

Nejdůležitější šéf světa: Bez Jobse nebude mít Apple vizi, bojí se investoři - čtěte ZDE

Odchody Steva Jobse způsobily vždy poprask. Podívejte se, co dělají s Applem - čtěte ZDE

Apple, který je pověstný svými konzervativními vyhlídkami, v tomto čtvrtletí očekává zisk na akcii kolem 4,90 USD a tržby asi 22 miliard USD. I to je lepší výhled, než očekávali analytici. Ti předpovídali, že se zisk bude pohybovat kolem 4,47 USD na akcii a tržby dosáhnou asi 20,8 miliardy dolarů.

Firma na zhruba hodinové konferenci s analytiky, kde je seznamovala s výsledky a odpovídala na jejich dotazy, Jobsovu situaci zmínila pouze okrajově a o tématu jeho budoucnosti ve firmě se nemluvilo vůbec. Hlavní pozornost se tak zaměřila na to, jak si Apple vedl v klíčovém předvánočním období, kdy generuje nejvíce tržeb.

"Očekával jsem vynikající čtvrtletí, ale ty výsledky překonaly i moje očekávání," uvedl portfolio manažer makléřské společnosti HighMark Capital Management David Dillon.

Firma překonala očekávání u všech svých výrobků. Mobilních telefonů iPhone během čtvrtletí prodala 16,2 milionu, což byl meziroční nárůst o 86 procent, prodej počítačů Mac vzrostl o 23 procent na 4,1 milionu, zatímco tabletů iPad se prodalo 7,33 milionu. Apple přitom znovu oznámil, že nebyl schopen uspokojovat vysokou poptávku po iPhonech, i když většina investorů zaměřovala pozornost k iPadům.

"Čísla o prodeji iPadů jsou ohromující," neskrýval překvapení analytik společnosti Kaufman Bros Shaw Wu. "Jobs má důležitou roli, ale protože má firma výsledky, stává se jeho role podružnější. Způsob, jakým Steve (Jobs) myslí, jeho metodika, smysl pro styl - upřímně, spousta se toho stala nedílnou součástí appleovské kultury," dodal.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru