Největším českým bankám se letos daří. Včera další dvě zveřejnily nárůst zisku za první tři čtvrtletí. Československá obchodní banka, největší tuzemská banka podle objemu aktiv, vydělala o dvanáct procent více, UniCredit Bank o šestnáct procent.

Další doklady síly a zdraví českého bankovnictví se tak přidaly k dříve oznámeným výsledkům Komerční banky. Jedinou velkou bankou v Česku, která oznámila pokles zisku, tak zůstává Česká spořitelna. Čtveřice největších bank vydělala za tři čtvrtletí o šest procent více než před rokem – 31,1 miliardy korun.

ČSOB jedničkou

ČSOB se stala zatím nejziskovější bankou letošního roku. Čistý zisk 10,25 miliardy korun ji posunul před Českou spořitelnu, která byla loni úspěšnější. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky se podobný trend dal čekat. Spořitelna, která je více orientovaná na domácnosti, nyní pociťuje, že právě na ně nyní se zpožděním dopadá hospodářská krize. Právě proto Česká spořitelna na rozdíl od Komerční banky a ČSOB vykázala růst nákladů na opravné položky.

"Nadále se nám daří držet náklady na úvěrové riziko na velmi dobré úrovni v konkurenčním srovnání," uvedl k výsledkům ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Celkem má banka nyní 4,16 procenta objemu poskytnutých úvěrů více než 90 dní po splatnosti.

Ještě výrazněji než čistý zisk rostl ČSOB takzvaný udržitelný zisk, který je již očištěný od jednorázových mimořádných položek, ten dosáhl 9,8 miliardy korun. To je o šestnáct procent více než před rokem. Spokojena může být i mateřská belgická banka KBC, ČSOB tvoří 37 procent zisku celé skupiny. Pod křídla ČSOB patří mimo jiné i ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

O šest procent na 908 miliard korun vzrostla i aktiva banky. O pět procent vzrostly vklady, objem poskytnutých úvěrů naopak o tři procenta klesl. Banka má tak nyní o 57 miliard objemnější vklady než poskytnuté úvěry.

Naději ale přináší rostoucí objem úvěrů na bydlení. Banka poskytla o osm procent více hypoték, úvěrů ze stavebního spoření pak o dvanáct procent více. Celkem tvoří zhruba polovinu poskytnutých úvěrů banky. "Vyšší prodeje hypoték ve druhém a třetím čtvrtletí v porovnání s předchozími čtvrtletími odrážejí obnovující se poptávku na trhu s bydlením," stojí v komentáři banky k výsledkům. Úvěry podnikům ale dál klesají, ubylo i spotřebitelských půjček.

ČSOB ke svým výsledkům přidává i expozici vůči problémovým zemím eurozony. Investory ale uklidňuje, že sedm miliard teoreticky ohrožených korun může kdykoliv uplatnit jako zástavu u Evropské centrální banky.

Kvůli dobrým výsledkům ČSOB se podle analytiků opět odloží emise akcií na pražskou burzu. S lepší výsledkovou minulostí totiž budou lépe prodejné.

Rostoucí UniCredit Bank

Výsledky včera zveřejnila i čtvrtá největší tuzemská banka UniCredit Bank. Čistý zisk jí meziročně vzrostl o šestnáct procent na 2,34 miliardy korun. Celková aktiva banky se meziročně o půl procenta snížila na 257,5 miliardy korun.

"Dochází k dalšímu postupnému oživování krizí postižených sektorů," řekl mimo jiné k výsledkům generální ředitel banky Jiří Kunert.

Na rozdíl od ČSOB vykázala UniCredit Bank nárůst úvěrů a naopak jí ubylo vkladů. Čistý výnos z úroků, poplatků a provizí bance meziročně stoupl o 2,4 procenta na 6,7 miliardy korun.

 

České banky

 

 

31,1 mld.

korun vydělaly čtyři největší tuzemské banky za první tři čtvrtletí letošního roku. Je to o šest procent více než před rokem.

-1 %

je pokles výnosů trojice největších bank. Růst zisku je tak dán zejména snížením nákladů na rizika, tedy opravnými položkami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru