Zdražujeme, abychom vytvořili rezervu, která pokryje náklady na nesplácené úvěry. Tak zněl hlavní argument českých bank, když v uplynulých dvou letech zvyšovaly poplatky a úrokové sazby. Nyní se zdá, že by buď měly sazby snížit, anebo změnit argumentaci.

Poslední čtvrtletní výsledky totiž ukazují, že náklady na pokrytí rizika nesplácení úvěrů bankám výrazně klesají. Komerční banka ve středu oznámila, že jí meziročně spadly takřka o polovinu. Jejich pokles si pochvaloval minulý týden i šéf České spořitelny Gernot Mittendorfer. A to i přesto, že počet špatných úvěrů (půjček nesplácených 90 a více dní) stále stoupá a podle ČNB bude kulminovat až koncem roku.

Banky totiž původně očekávaly, že nesplácených úvěrů bude mnohem víc, a tak si dopředu vytvořily obří rezervy. Například Česká spořitelna je loni zvýšila meziročně o 163 procent, Komerční banka dokonce o 220 procent. Nyní rezervy snižují a roste jim zisk. Snížení úroků z půjček nebo bankovních poplatků ale odmítají. "O úpravách úrokových sazeb v nejbližší době neuvažujeme. Neplánujeme ani změny v poplatcích," říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Měnit sazby nechce ani Komerční banka.

"Banky teď pouze změní důvody, proč nemohou snížit úroky. Dosavadní argumentaci, že je třeba vytvářet rezervy na nesplácené úvěry, může nahradit například to, že je nutné se připravit na novou vlnu bankovní regulace," říká analytik David Marek ze společnosti Patria Finance. Tuzemské banky ovšem vyhoví novým předpisům bez nutnosti vytvářet další finanční polštáře.

Českým finančním ústavům se v průběhu finanční krize dařilo nad očekávání dobře. Zatímco mnohé zahraniční banky přežily pouze díky státní pomoci, české vytvářely solidní zisky. Podle analytiků by dokonce některé tuzemské banky mohly už letos zaznamenat historicky nejlepší výsledky. "Komerční banka letos zatím dosáhla čistého zisku asi deset miliard, je dost pravděpodobné, že celkem vydělá víc než třináct miliard, a překoná tak svůj nejlepší výsledek z roku 2008," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru