Americká společnost Alcoa hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 61 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy Kč), což je meziroční pokles o 21 procent. Tržby nicméně o 15 procent vzrostly a vyšplhaly se na 5,3 miliardy dolarů (zhruba 93 miliard Kč). Výsledek je lepší, než se čekalo a firma nastínila také růst poptávky. Její akcie tak zpevnily skoro o tři procenta.

Zisk na akcii činil šest centů, zatímco o rok dříve jedna akcie svému majiteli vydělala osm centů. Za poklesem zisku je podle vedení firmy hlavně pokles cen hliníku, ale také slabší dolar. K růstu tržeb pomohl vyšší objem prodeje v leteckém sektoru a růst tržního podílu v dodávkách pro stavební průmysl.

Alcoa je největším zpracovatelem hliníku ve Spojených státech a její hospodářské výsledky v USA tradičně zahajují výsledkovou sezonu. Vyhlídky, které management, nastínil, trh považuje za známku celkově lepšího stavu globální ekonomiky. Silný růst Alcoa vidí v Číně, kde vláda prosazuje řadu infrastrukturních projektů, zlepšení je ale patrné i jinde.


Z technických a účetních faktorů firmě uškodil pokles kurzu amerického dolaru proti dolaru australskému a proti brazilskému realu. Suroviny, které Alcoa nakupuje, totiž z valné části platí ve dvou posledně uvedených měnách.

Alcoa výsledky hospodaření zveřejnila ve čtvrtek po skončení obchodování v USA. V řádné seanci její akcie oslabily o 1,37 procenta na 12,20 USD. V mírné ztrátě ale skončil i Dow Jonesův index, jehož je Alcoa součástí. Za poslední rok se kurz jejích akcií pohyboval v pásmu 9,81 až 17,60 USD. Po zveřejnění výsledků akcie podniku v elektronickém obchodování přidaly 2,79 procenta na 12,54 USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru