Německý koncern Volkswagen ve čtvrtek zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí. V nich se objevily i zprávy o hospodaření dceřiné firmy Škody Auto.

Největší evropská automobilka Volkswagen vytvořila v prvním pololetí provozní zisk 2,8 miliardy eur (asi 70 miliard Kč), což je meziroční nárůst asi o 133 procent. Tržby firmy vzrostly o 21 procent na 61,8 miliardy eur (asi 1,54 bilionu Kč).

"VW má dobrý mix svých modelů a pevné základy v růstových regionech světa," zdůvodnil výborné čtvrtletní výsledky Daniel Schwarz, analytik frankfurtské Commerzbank AG. Podle něj je čas na nákup akcií koncernu. "Všechny značky koncernu VW se prodávají dobře, navíc Audi profituje z oživování trhu luxusních vozů," dodal.

Zisk před zdaněním se v pololetí více než trojnásobil a vystoupil na 2,6 miliardy eur (asi 65 miliard Kč). Čistý zisk stoupnul na 1,82 miliardy eur (zhruba 45,5 miliard Kč) proti zisku 494 milionů eur před rokem. To je nárůst asi o 268 procent. Jde o nejlepší kvartální výsledek v posledních dvou letech.

Zisk za druhý kvartál dosáhl 1,25 miliardy eur, když trh očekával "jen" 721 milionů eur. Tržby od dubna do června dosáhly 33,2 miliard eur. Společnost uvedla, že v letošním roce očekává výrazný nárůst tržeb.

"Ta čísla jsou jasně nad očekáváním trhu i nad našimi odhady, které byly optimističtější," řekl podle agentury Reuters analytik finančního ústavu DZ Bank Michael Punzet. Akcie firmy na výsledky hospodaření zareagovaly růstem asi o dvě procenta a předstihly růst hlavního německého indexu DAX, i růst indexu automobilek Stoxx 600.

Na vlně dobrých výsledků jede i Škoda

Ze zprávy VV vyplývá, že automobilka Škoda Auto vytvořila v prvním pololetí provozní zisk 227 milionů eur (asi 5,7 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 68 procent. Prodej se zvýšil o 13,7 procenta na 298.000 vozů.

Příznivě se prodej vyvíjel zejména v červnu, kdy se pro vůz značky Škoda rozhodlo 71.320 zákazníků. Byl to meziroční nárůst o 8,3 procenta. Například v Rusku bylo v porovnání s loňským červnem prodáno dvojnásobné množství škodovek.

Firma dosáhla zvýšení zisku nejen díky vyšším prodejům, ale i úsporami nákladů a výhodným směnným kurzem.

Čína, Čína, Čína

Za vysokým růstem je především vysoký odbyt. Volkswagen registruje silný nárůst prodeje hlavně v Číně a také v USA. Američané měli zájem hlavně o modely Golf a Audi A5.

Podnik upozornil, že s tak silným růstem nelze ve druhé polovině roku počítat. Management přesto očekává, že letošní tržby i provozní zisk budou výrazně vyšší než loni.

"Značka profituje zejména z velmi dobré poptávky v Číně, ale i na mnoha trzích v západní a východní Evropě. V některých zemích je automobilový trh po obtížném roce 2009 ještě velmi nestabilní. Proto druhá polovina roku 2010 v sobě skrývá velké výzvy," uvedl v polovině července člen představenstva Škoda Auto pro prodej a marketing Reinhard Fleger.

Volkswagen má smělé plány do budoucna, když již dříve oznámil, že by v prodejích a ziscích chtěl sesadit z trůnu  japonskou automobilku Toyotu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru