Výrobce mobilních telefonů Sony Ericsson se ve 2. čtvrtletí vrátil k zisku. Firmě pomohl zájem o dražší modely v čele s tzv. chytrými telefony. Čistý zisk činil 12 milionů eur (305 milionů Kč) ve srovnání se ztrátou 213 milionů eur ve stejném období předchozího roku.

Příjmy společného podniku švédské LM Ericsson a japonské Sony vzrostly o čtyři procenta na 1,76 miliardy eur. Společnost dodala ve čtvrtletí na trh 11 milionů telefonů. Proti předchozímu čtvrtletí se dodávky zvýšily o pět procent, meziročně však klesly o 20 procent. Průměrná cena prodávaného telefonu se meziročně zvýšila o 31 procent na 160 eur, proti prvnímu čtvrtletí byla vyšší o 19 procent. Sony Ericsson je pátým největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Zisk před zdaněním činil 31 milionů eur proti ztrátě 283 milionů eur loni. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk před zdaněním pouze 16,5 milionu eur. Analytici rovněž přivítali, že Sony Ericsson vykázal zisk již druhé čtvrtletí za sebou, což se mu podařilo poprvé od druhého čtvrtletí 2008.

Prezident Sony Ericsson Bert Nordberg dodal, že k pozitivním výsledkům přispělo i množství nových produktů které firma uvedla na trh v prvních třech měsících nového roku. Za úspěšné produkty označil nové chytré telefony Xperia X10 a Vivaz. Očekává rovněž, že další telefony, které firma uvedla na trh na konci druhého čtvrtletí, podpoří další růst i v delším období.


V roce 2008 firma spustila program snížení nákladů a do konce druhého čtvrtletí se jí podařilo snížit počet zaměstnanců o 4000 na 7800. Nyní je program v závěrečné fázi a do konce letošního roku by Sony Ericsson měl díky němu snížit provozní náklady o 880 milionů eur. Celkové náklady na restrukturalizaci doposud činily 374 milionů eur.

Současně společnost potvrdila předchozí výhled, který počítá s mírným růstem prodeje telefonů, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru