Zisky bank 1. čtvrtletí

Banky a spořitelny v prvním letošním čtvrtletí hospodařily s čistým ziskem 13,8 miliardy korun, což v meziročním porovnání představovalo růst o 15,9 procenta. V pondlěí to oznámila Česká národní banka (ČNB). Hlavní podíl si připisuje čtveřice největších bank, které vydělaly za čtvrtletí dohromady 11 miliard.

Nejvíc vydělala ČSOB, kterou vlastní belgická skupina KBC. Ta si v prvním čtvrtletí meziročne polepšila o čtvrtinu na čistý zisk 3,88 miliardy korun. Druhý nejvyšší čtvrtletní zisk oznámila Komeční banka s 3,21 miliardy korun a pomylsný bronz drží Česká spořitlena s 3,13 miliardami Kč čistého zisku.

V prvním čtvrtletí loňského roku činil čistý zisk bankovního sektoru 11,9 miliardy korun. Hlavním zdrojem ziskovosti bank byl nadále zisk z finanční činnosti.

„Bankovní sektor zůstává ziskový a dobře kapitalizovaný a dokázal i v nepříznivém ekonomickém prostředí během prvního čtvrtletí pokračovat v trendech z úspěšného loňského roku,“ uvedl viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

Šéf České spořitelny Gernot Mittendorfer nedávno v rozhovoru pro HN odhadl, že za celý rok budou mít české banky jako celek o něco nižší zisky. "Příjmy bank budou letos stoupat jen pozvolna a náklady na riziko, které z nich budou banky tvořit, zůstanou ve srovnání s dlouholetým průměrem na relativně vysoké úrovni. Letos tuzemský bankovní sektor bude mít zdravé, ale nijak velkolepé zisky," říká Mittendorfer.

Strašákem je úvěrové riziko

Úrokový zisk i zisk z poplatků a provizí dosáhl prakticky stejného objemu jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Správní náklady zůstaly pod kontrolou. Z hlediska struktury obchodování tuzemských bank zůstalo nejpodstatnějším rizikem úvěrové riziko.

„Potěšitelné je, že ztráty ze znehodnocení finančních aktiv, hlavně úvěrů, ve srovnání se 4. čtvrtletím 2009 mírně poklesly," doplnil Singer.

Zhoršení kvality bankovních úvěrů se projevilo ve zvýšení veškerých úvěrů se selháním za tři letošní měsíce o sedm procent (od konce roku 2009) na 123,5 miliardy Kč, zejména v důsledku předchozího poklesu ekonomiky a snížené schopnosti nefinančních podniků i obyvatelstva splácet své závazky. Ztráty ze znehodnocování (náklady na odpisy a tvorbu opravných položek) ke konci března 2010 dosáhly 5,6 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost bank vzrostla a na konci letošního března činila 14,3 procenta. V prvním letošním čtvrtletí regulatorní kapitál posiloval rychleji než celkové kapitálové požadavky. Od konce roku 2009 vzrostl celkový regulatorní kapitál bankovního sektoru o 3,5 miliardy Kč na 268,2 miliardy Kč.

Struktura bankovního sektoru je dlouhodobě stabilizovaná. Na tuzemském trhu na konci prvního čtvrtletí 2010 pokračovalo v činnosti celkem 39 bank a poboček zahraničních bank, z toho bylo celkem 16 bank, pět stavebních spořitelen a 18 poboček zahraničních bank. Objem bilance bankovního sektoru v prvním čtvrtletí mírně stoupl na 4,11 bilionu Kč na konci března.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru