Skupině Agrofert Andreje Babiše, zastřešené společností Agrofert Holding, meziročně klesly tržby o téměř 1,5 miliardy korun. I přesto skupina firem podnikajících v zemědělství, potravinářském a chemickém průmyslu, vydělala loni 5,39 miliardy korun. O rok předtím byl její zisk rekordních 6,83 miliardy korun.

Údaje firma založila do sbírky listin. Výsledek zahrnuje 152 přímo řízených firem z celkového počtu zhruba 250 podniků, v nichž má Agrofert majetkovou účast. Konsolidovaná účetní závěrka celé skupiny bude zveřejněná do konce května a bude zahrnovat výsledky 203 firem.

Obrat klesal i přes akvizice

Ještě více klesl obrat Babišových firem. Zatímco v roce 2008 činily tržby skupiny 143,15 miliardy korun, loni klesly o 5,83 miliardy na 137,32 miliardy korun. A to přes akvizici společností Agropol Group a Olma, které Agrofert loni poprvé zahrnul do svého účetnictví.

Bez těchto firem by byl meziroční propad tržeb výraznější, dosáhl by 23 miliard korun, tedy 16 procent oproti roku 2008, uvedl Babiš.

Historicky nejhorší

Meziroční zhoršení finančních ukazatelů zapříčinila podle Babiše ekonomické krize, která se v zemědělství projevuje zejména propadem výkupních cen komodit. Babiš uvedl, že rok 2009 byl historicky nejhorší pro zemědělskou a chemickou část skupiny, v níž největší ztráty zaznamenaly společnosti Duslo Šala a Synthesia Pardubice.

Úvěry skupiny ke konci loňského roku poklesly o 4,15 miliardy na 21,03 miliardy korun. Skupina v loňském roce investovala 8,2 miliardy Kč, z toho 3,6 miliardy do finančních investic; 4,6 miliardy činily obnovovací a rozvojové investice. K 31. prosinci 2009 měla na svých účtech 3,76 miliardy korun, o 437 milionů méně než o rok dříve.

Spolkl největšího konkurenta

Agrofert loni posílil svou pozici jedničky tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, když dokončil akvizici svého největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group patřícího do té doby podnikateli Jiřímu Malúšovi.

Babiš, který je jediným vlastníkem Agrofertu, tak získal skupinu s ročním obratem přesahujícím 15 miliard korun, významnou zejména pro své kapacity na skladování zemědělských komodit a kvůli pozici v oblasti zpracování drůbežího masa.

Druhá největší tuzemská mlékárna Olma se stala součástí skupiny Babišových firem začátkem loňského roku. Agrofertu patří také například druhá největší česká pekárna Penam, součástí holdingu je i společnost Kostelecké uzeniny, největší tuzemský zpracovatel masa.

Společnost Preol, další člen skupiny, loni v červnu otevřela v Lovosicích závod na zpracování řepkového semene a výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se jako biosložka přidává do nafty. Již v letošním roce se chce firma podílet na českém trhu s MEŘO třetinou až 40 procenty.

Skupina, která zaměstnává zhruba 25 000 lidí, chce i nadále expandovat ve střední Evropě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru