Tuzemské Volksbank loni klesl čistý zisk meziročně o 45,4 procenta na 185 milionů korun. Hlavní příčinou byl pokles čistých úrokových výnosů. Objem poskytnutých klientských úvěrů bance klesl o 2,5 procenta na 38,1 miliardy korun a celková bilanční suma dosáhla 47,6 miliardy, což je zhruba stejně jako ke konci roku 2008. Na tiskové konferenci o tom informoval šéf Volksbank CZ Johann Lurf s tím, že v květnu z banky odchází. Jeho nástupcem se stane Libor Holub.

Čistý úrokový výnos, který je hlavním zdrojem příjmů, loni bance klesl o 14,1 procenta na 1,1 miliardy korun. Zisk z poplatků a provizí se meziročně snížil o 8,6 procenta na 350 milionů korun.

„V kontextu poklesu hospodářství České republiky, nesymetricky klesajících úrokových sazeb a s tím spojeným zvýšeným rizikem se jedná o velmi uspokojivý výsledek. Hlavní příčinou nižšího zisku byl pokles čistých úrokových výnosů. Úvěrové riziko má Volksbank v dlouhodobém časovém horizontu pod kontrolou, náklady na tvorbu opravných položek byly oproti plánu na rok 2009 nižší. Pozitivní vliv na výsledky měla i důsledná kontrola a řízení nákladů,“ komentoval výsledky Lurf.

Klientských vkladů přibylo

Objem klientských vkladů v uplynulém roce vzrostl o více než 11,1 procenta na 30,2 miliardy korun, a to zejména díky rozšíření depozitní produktové nabídky. Vlastní kapitál banky se loni zvýšil o 3,8 procenta na 5,5 miliardy korun a kapitálová přiměřenost ke konci roku dosáhla 15,5 procenta.

Lurf od května převezme vedení divize Volksbank v Rumunsku. Novým předsedou představenstva banky se stane Libor Holub. Ten ve Volksbank CZ působí od roku 2005 jako finanční ředitel a do představenstva banky byl zvolen v listopadu roku 2008.

Novým členem představenstva se zároveň stane Andreas Vögerl, který dosud v bance vedl obchodní oddělení a retailovou divizi banky. V květnu dále opustí představenstvo Gernot Daumann, který se stane šéfem tuzemské LBBW Bank. Jeho nástupce bude stanoven v nejbližší době.

Volksbank působí na českém bankovním trhu od roku 1993. Jejím majoritním vlastníkem je Volksbank International.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru