Čistý zisk britsko-nizozemského ropného gigantu Royal Dutch Shell v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 57 procent na 5,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun) díky vyšším cenám ropy, růstu objemu produkce a redukci nákladů. Oznámila to ve středu firma, která je největší ropnou společností v Evropě.

Celkové tržby se zvýšily na 86 miliard dolarů z 52,2 miliardy před rokem. Těžba ropy a zemního plynu stoupla o šest procent na 3,59 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali, že produkce zůstane beze změny.

"Ceny ropy zatím v letošním roce zůstávají solidní," uvedl generální ředitel společnosti Peter Voser. "Ačkoli jsou tu známky zlepšených ekonomických vyhlídek, my se na ně nespoléháme a nadále se soustředíme na růst přílivu hotovosti podporovaný spouštěním nových projektů a nižšími náklady," dodal.

Společnost hodlá v letošním roce snížit náklady o miliardu dolarů. Firma již minulý měsíc uvedla, že plánuje zrušit zhruba 2000 pracovních míst. V současnosti zaměstnává zhruba 100 000 lidí, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru