Výrobci mobilních telefonů Nokia Corp. vyskočil v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk na 349 milionů eur (8,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 122 milionů eur. K růstu přispěly nižší náklady a vyšší prodej. Firma však současně snížila výhled zisku hlavní divize mobilních telefonů, protože zaostává v prodeji dražších modelů, což poslalo akcie prudce dolů.

Celkové tržby stouply o tři procenta na 9,5 miliardy eur. Tržby divize mobilních telefonů se zvýšily o osm procent na 6,7 miliardy eur. Očištěný zisk na akcii stoupl o 40 procent na 0,14 eura a zaznamenal první růst od druhého čtvrtletí 2008. Zaostal však za odhady analytiků, kteří čekali zisk 0,15 eura na akcii.

Zisk společnosti podpořilo loňské masivní snižování výdajů, jejichž cílem bylo v době klesající poptávky způsobené recesí snížit náklady v hlavní divizi mobilních telefonů o 700 milionů eur. Nokia propustila tisíce zaměstnanců.

Nokia má podle analytiků stále problémy v oblasti vyspělých telefonů a nedaří se jí přijít s modelem, který by ohrozil pozici iPhonu firmy Apple. Jejím posledním hitem v oblasti vyspělých telefonů byl model N95, který představila v roce 2006.

Generální ředitel Olli-Pekka Kallasvuo dodal, že dodávky chytrých telefonů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 50 procent. Průměrná cena chytrých telefonů se však proti předchozímu čtvrtletí snížila o 17 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru