Italská automobilka Fiat v prvním čtvrtletí snížila čistou ztrátu na 25 milionů eur (zhruba 630 milionů Kč) ze 410 milionů eur před rokem. Oznámila to ve středu firma. Upozornila, že její automobilová divize bude letos zasažena ukončováním programů šrotovného v Evropě.

Fiat dnes rovněž představí svůj pětiletý podnikatelský plán, jenž by měl zahrnovat nové modely a užší spolupráci s americkým partnerem Chrysler. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného s úvahami Fiatu bude součástí plánu rovněž oddělení automobilové divize od ostatních aktivit.

Fiat oficiálně jmenoval novým předsedou správní rady Johna Elkanna. Ten je potomkem zakladatele podniku a zástupcem rodiny Agnelliů, která Fiat ovládá. Elkannovo jmenování bylo ohlášeno již v úterý, kdy z funkce předsedy odstoupil Luca Cordero di Montezemolo. Generálním ředitelem Fiatu zůstává Sergio Marchionne, jenž stál za úspěšnou restrukturalizací podniku.

Fiat v loňském roce vytvořil alianci s americkým výrobcem automobilů Chrysler, který v červnu opustil bankrotový režim. V současnosti vlastní Fiat v americkém podniku pětinový podíl a ovládá rovněž jeho vedení.

Chrysler ve ztrátě 197 milionů dolarů

 

Americká automobilka Chrysler v letošním prvním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 197 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč). Oznámila to podle agentur AP a Reuters firma. Od 10. června loňského roku, kdy opustila bankrotový režim, tak automobilka prodělala již zhruba čtyři miliardy dolarů.

Společnost nicméně upozornila, že v prvním čtvrtletí dosáhla díky redukci nákladů provozního zisku 143 milionů dolarů a že měla na konci března 7,4 miliardy dolarů v hotovosti. Dodala, že v celém letošním roce počítá na provozní úrovni s vyrovnaným hospodařením. Výsledky Chrysleru za loňské první čtvrtletí agentury neposkytly.

"Pozitivní provozní výsledek v prvním čtvrtletí je pro naše zákazníky, prodejce a dodavatele konkrétní známkou toho, že cíle, které jsme si pro letošní rok stanovili, jsou dosažitelné," uvedl šéf Chrysleru Sergio Marchionne, který stojí rovněž v čele Fiatu.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru