Americká investiční banka Goldman Sachs hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,46 miliardy dolarů (asi 65,1 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 91 procent. Výnosy vzrostly o 36 procent na 12,78 miliardy dolarů (asi 240,4 miliardy Kč). Výsledky vysoko překonaly odhady analytiků.

Zisk na jednu akcii se vyšplhal na 5,59 USD proti zisku 3,39 USD před rokem. Analytici v průměru očekávali, že banka zisk na akcii zvýší na 4,01 USD a výnosy na 11,07 miliardy USD.

Na výsledky banky Goldman Sachs trh čekal s velkým napětím. Akciové trhy za poslední rok totiž výrazně zpevnily a pokud mají v růstu pokračovat, musejí klíčové podniky ukázat, že výrazně zlepšily hospodaření.

Obvinění z podvodu na investory

Goldman Sachs upadl v nemilost amerických regulačních úřadů. Tamní komise pro cenné papíry (SEC) banku minulý týden obvinila z podvodu na investorech a tvrdí, že škody mohou přesahovat jednu miliardu dolarů (asi 18,8 miliardy Kč). Banka ale obvinění odmítá a spor s úřady nyní směřuje k soudu.

Úřady podaly na banku civilní žalobu u federálního soudu na Manhattanu. Jde zatím o nejvýraznějším právní krok, který vláda učinila ve vztahu k problémům na hypotečním trhu. Propad tohoto trhu v roce 2007 odstartoval finanční krizi, která rychle přerostla v celosvětovou recesi. Šéf burzovní komise (SEC) řekl, že SEC vyšetřuje i další praktiky, které přispěly ke vzniku krize.

Komise pro cenné papíry uvedla, že z podvodu je obviněna banka a její viceprezident Fabrice Tourre. Komise uvádí, že banka nezveřejnila podstatný fakt. Jeden z jejích klíčových klientů totiž bance pomohl stanovovat cenu obligací CDO (collateralized debt obligation), které banka nabízela investorům.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru