Nizozemská elektrotechnická společnost Philips Electronics v prvním čtvrtletí vytvořila zisk 200 milionů eur (asi 5,04 miliardy Kč), zatímco o rok dříve měla ztrátu 59 milionů eur. Tržby se zvýšily o 12 procent a dosáhly 5,68 miliardy eur (asi 143 miliard Kč). Philips ale varoval, že situace na trhu je stále dost nejistá a nelze tedy říci, jak bude vypadat druhé pololetí roku.

Obecně ale Philips ve čtvrtletí dosáhl příznivějších výsledků, než se čekalo. Největší zásluhu na zlepšení hospodaření měla divize osvětlovacích těles a příbuzných výrobků, kde je Philips největším výrobcem na světě. V této divizi tržby ve čtvrtletí meziročně vzrostly o 18 procent.

"Ekonomická nejistota je ale pořád značná a důvěra spotřebitelů nízká," varoval šéf podniku Gerard Kleisterlee. Pozitivní vývoj tržeb se podle něj snad udrží i ve druhém čtvrtletí.

Růst tržeb spotřební elektroniky

Dobře si vedla i divize spotřební elektroniky, která vykázala růst tržeb v rozsahu 11 procent. V Evropě je Philips největším výrobcem spotřební elektroniky. Divize zdravotnických přístrojů měla meziročně o sedm procent vyšší tržby.

 

 

Zlepšení hospodaření je patrné i z ostatních klíčových ukazatelů. Například provozní zisk se během prvního čtvrtletí vyšplhal na 504 milionů eur (asi 12,7 miliardy Kč), zatímco před rokem měla firma provozní ztrátu 74 milionů eur.

Výsledek překonal i ty nejoptimističtější odhady. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Philips vykáže provozní zisk 294 milionů eur. Nejlepší odhad z 19 analytiků, kteří se ankety zúčastnili, činil 308 milionů eur. Philips je považován za klíčového zástupce odvětví vyspělých technologií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru