Čistý zisk největšího amerického konglomerátu General Electric v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 32 procent na 1,87 miliardy dolarů (35,4 miliardy Kč), výrazně však překonal odhady analytiků. Společnost dnes uvedla, že její dosavadní odhad stagnace celoročního zisku by se mohl zlepšit.

Zisk z pokračujících činností dosáhl 21 centů na akcii a o pět centů čili téměř o třetinu překonal podle agentury Thomson Reuters odhady analytiků. Tržby konglomerátu klesly o pět procent na 36,6 miliardy dolarů, což bylo o půl miliardy méně, než se čekalo. Akcie firmy před otevřením newyorské burzy rostly o 2,6 procenta.

Největší světový výrobce leteckých motorů a elektrických turbin pro letošní rok předpovídal původně stejný zisk jako v loňském roce, v jehož druhé polovině se americká ekonomika začala zotavovat z hluboké recese. Generální ředitel GE Jeff Immelt však dnes uvedl, že "náš cíl je v letošním roce dosažitelný a je možné, že bude přehodnocen vzhůru".

Nové zakázky za čtvrtletí klesly o osm procent na 17,1 miliardy dolarů, celková kniha zakázek však zůstala stabilní na úrovni 174 miliard USD. Silné byly zakázky na zdravotnické přístroje a zařízení pro těžbu ropy a plynu. Finanční divize ohrožená finanční krizí minulých let má podle skupiny nejhorší za sebou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru