Americký finanční ústav JPMorgan Chase & Co hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,3 miliardy dolarů (asi 61,1 miliardy Kč). Proti stejnému období loni je to nárůst o 57 procent a je to mnohem lepší výsledek, než se čekalo. Podíl na výsledku měly miliardové zisky z obchodování s cennými papíry a snížení rezerv na krytí ztrát ze špatných úvěrů.

JPMorgan je v USA první velkou bankou, která hlásí hospodářské výsledky za první tři měsíce roku. Celkové výnosy činily 28,2 miliardy dolarů (asi 522,3 miliardy korun). Zisk na jednu akcii činil 74 centů ve srovnání se ziskem 40 centů na akcii před rokem.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že zisk na akcii vystoupí na 64 centů. K silnému růstu zisku bance pomohlo investiční bankovnictví, které tak smazalo nepříznivé dopady ztrát z poskytnutých spotřebitelských úvěrů.

“Zisk ukazuje na další silný kvartál naší investiční banky, zvláště v oblasti investic s fixními výnosy, a pokračující silné výkonnosti v oblasti správy aktiv a korporátního i retailového bankovnictví," citoval Bloomberg předsedu představenstva a generálního ředitele Jamie Dimon. Zároveň si však posteskl, že výsledky mohly být ještě lepší nebýt vysokých ztrát ze spotřebitelských úvěrů. 

Napětí z výsledků stoupá

Zpráva má pro finanční trhy mimořádný význam, protože akciové burzy mají za sebou období stabilního růstu a hrozí jim korekce. V noci na středu už příznivé výsledky zveřejnila společnost Intel, která tak podpořila akciové trhy v celém světě.

 

Největší světový výrobce počítačových mikročipů, americká společnost Intel, hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 2,4 miliardy dolarů (asi 44,5 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 282 procent. Výsledek tak vysoko překonal odhady analytiků a přispěl k celkovému zlepšení nálady na akciových trzích. Tržby se skokově zvýšily o 44 procent na 10,3 miliardy dolarů.

Nárůst zisku na téměř čtyřnásobek překonal i ty nejoptimističtější odhady. Zisk na akcii bez započtení mimořádných položek totiž vystoupil na 43 centů z předchozích 11 centů, analytici v anketě agentury Thomson Reuters ale v průměru očekávali zisk jen 38 centů. Podobně u tržeb činily průměrné odhady 9,84 miliardy dolarů.

Management Intelu příznivě hodnotí také výhled na další období a předpokládá, že v tomto čtvrtletí bude mít firma tržby kolem 10,2 miliardy dolarů, s tolerancí 400 milionů na každou stranu. I v tomto ohledu podnik překonává odhady, protože Wall Street až dosud v průměru počítal s tržbami 9,68 miliardy dolarů.

Po zveřejnění výsledky banky JPMorgan Chase & Co se nálada na burzách zlepšila ještě více. Akcie banky na zveřejnění výsledků reagovaly růstem asi o dvě procenta a dostaly se na zhruba 46,70 USD. Od začátku roku jejich kurz vzrostl už asi o deset procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru