Zisk německého automobilového holdingu Porsche SE se v prvním finančním pololetí propadl o 84 procent na 871 milionů eur (22 miliard korun). Důvodem je přecenění podílu v největší evropské automobilce Volkswagen.

Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Dodala, že v celém finančním roce končícím v červenci počítá kvůli účetním faktorům se ztrátou.

Holding Porsche SE, který je mateřskou společností výrobce sportovních vozů Porsche AG, se v minulosti pokoušel o převzetí Volkswagenu. V rámci této snahy sice získal ve Volkswagenu nadpoloviční podíl, ale zároveň se značně zadlužil. Podniky si proto poté vyměnily role, takže se značka Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Tržby Porsche v pololetí meziročně stouply o 3,7 procenta na 3,16 miliardy eur, ačkoli objem prodeje klesl o 1,7 procenta na 33 670 vozů. V celém finančním roce však firma hodlá objem prodeje zvýšit.

Volkswagen loni koupil 49,9 procenta Porsche AG za 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun). Porsche by se mělo v roce 2011 stát desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také Škoda Auto

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru