Provozní zisk skupiny Škoda Auto loni klesl o 64 procent (362 milionů eur) na 203 milionů (5,19 miliardy Kč). Obrat automobilky klesl o 11,7 procenta na 7,1 miliardy eur. Ve výsledku se projevil pokles prodeje aut a nepříznivé devizové kurzy, uvedl ve výroční zprávě na internetu mateřský koncern Volkswagen.

"Nebudeme to komentovat. Hospodářské výsledky zveřejníme 22. března na naší výroční tiskové konferenci," řekl na dotaz ČTK mluvčí mladoboleslavské automobilky Jaroslav Černý.

Prodej vozů značky Škoda v uplynulém roce dosáhl 552 tisíc aut, což představuje meziroční pokles o 11,9 procenta. Zpráva ale dodává, že poptávka po modelech Fabia a Superb vzrostla. V údaji nejsou zahrnuty společné podniky v Číně.

Dodávky vozů Škoda na trh včetně Číny vzrostly o 1,4 procenta na 684 tisíc vozů. Značka zaznamenala růst v Německu, Polsku i Číně.


Celkem loni Škoda vyrobila 669 tisíc vozů, což představuje pokles o 1,2 procenta. Kvůli poklesu poptávky poté, co vládní příspěvky na nákup nových aut po sešrotování starých modelů v Německu skončily, firma od ledna snížila produkci modelů Fabia. V únoru omezila výrobu modelu Roomster a od března poklesne i výroba nových octavií.

Kvůli omezení výroby octavií se ve Škodovce zruší 300 pracovních pozic. Odejdou agenturní pracovníci, ale také 150 až 180 kmenových zaměstnanců, pokud se nepodaří najít jim jiná místa ve výrobě.

Mladoboleslavská automobilka také vyplácí svým zaměstnancům za předčasný odchod do důchodu odstupné ve výši až 27 platů. Při průměrné dělnické mzdě 26 500 korun to je zhruba 715 500 korun. Částka však v závislosti na platu může být mnohem vyšší. O odstupné již požádalo asi 500 lidí.

Značka Škoda se v uplynulém roce soustředila na expanzi, připomíná zpráva Volkswagenu. Vedle nového modelu Yeti následovala po Škodě Superb Saloon na konci roku verze Superb Estate.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru