Strojírenská skupina European Aeronautic Defence & Space Co. (EADS), která je mateřskou firmou výrobce letadel Airbus, loni vykázala čistou ztrátu 763 milionů eur (19,5 miliardy korun) proti zisku 1,57 miliardy eur v roce 2008.

Ke ztrátě přispěly problémy s výrobou vojenského letounu A400M a obřího komerčního letounu A380. Příjmy společnosti se loni propadly o jedno procento na 42,82 miliardy eur.

V samotném čtvrtém čtvrtletí firma hospodařila se ztrátu 1,05 miliardy eur proti zisku 490 milionů eur v období říjen až prosinec 2008. Kvůli problémům s A400M byla společnost nucena zaúčtovat mimořádné náklady 1,6 miliardy eur a dalších 240 milionů eur kvůli problémům s A380.

V letošním roce firma očekává stabilní vývoj příjmů. Hospodářská situace se podle ní sice zlepšuje, stále však zůstává nestabilní. Provozní zisk se má letos pohybovat kolem jedné miliardy eur, zatímco loni firma vykázala provozní ztrátu 322 milionů eur a v roce 2008 provozní zisk 2,83 miliardy eur.

Airbus očekává, že letos dodá zákazníkům zhruba stejný počet letadel, jako loni a získá 250 a 300 nových objednávek na letadla. V samotném únoru se však firmě nepodařilo získat žádnou objednávku, v lednu obdržel objednávky na 11 letadel. Loni Airbus dodal klientům 498 letadel a získal objednávky na 310 letadel, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru