Německá letecká společnost Deutsche Lufthansa loni měla čistou ztrátu 112 milionů eur (zhruba 2,9 miliardy Kč), zatímco se čekalo 252 milionů eur. Oznámila také, že kvůli ztrátě nevyplatí za minulý rok dividendu. Výsledky zveřejnila v úterý nečekaně, celou výsledkovou zprávu předloží podle plánu příští čtvrtek.

Provozní zisk Lufthansy se propadl na 130 milionů eur, zatímco se mezi ekonomy očekávalo 31 milionů. Předloni tento profit největší německé letecké společnosti ale dosáhl 1,3 miliardy eur.

Akcie společnosti těsně po zveřejnění výsledku na chvíli klesly, pak si ale připsaly zisk 1,2 procenta při ceně 11,225 eura. Index emisí předních německých firem v tu chvíli vzrostl jen o 0,2 procenta.

Aerolinie po celém světě měly loni finanční problémy, protože lidé za ekonomické krize šetří. Podniky navíc omezovaly služební cesty letadly nebo svým pracovníkům namísto dražších letenek začaly objednávat levnější místa v zadní části letadel.

 

Podle zprávy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se přeprava na příplatkových pozicích v prosinci zvýšila, a to poprvé po roce a půl. Prosincový údaj přesto představuje pokles o 17 procent proti začátku světové ekonomické krize, připomněla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru