Petrochemická společnost Unipetrol hospodařila v loňském roce s čistou ztrátou 835 milionů korun, což je výrazné zhoršení proti roku 2008, kdy měla čistý zisk 65 milionů korun. Tržby se snížily o 31 procent na 67,4 miliardy korun.

Unipetrol je jedním ze čtrnácti titulů kotovaných na pražské burze. Akcie společnosti ještě počátkem ledna atakovaly hranici 150 korun za jednu, nyní oscilují kolem 135 korun. Ještě před dvěma lety byly zhruba na dvojnásobku. Většinovým vlastníkem Unipetrolu je polský koncern PKN Orlen, který drží v českém podniku asi 63 procent akcií.

Ve ztrátě je Unipetrol i na úrovni EBIT, což je hospodářský výsledek před úroky a daní. Ztráta činila 654 milionů korun, ačkoli o rok dříve měl podnik na úrovni EBIT zisk 1,003 miliardy korun. Naopak na úrovni EBITDA, což je výsledek před úroky, daní a odpisy (EBITDA), už firma zisk má. Zisk ale meziročně klesl o 38 procent na 2,778 miliardy korun.

Unipetrol sdělil, že ztrátovému hospodaření se nevyhnul ani v závěru roku. Ve čtvrtém čtvrtletí měl čistou ztrátu 257 milionů korun, což je sice zlepšení proti čtvrtému čtvrtletí 2008, kdy ztráta činila 1,2 miliardy korun, znamená to ale zhoršení proti předchozímu čtvrtletí, kdy měla firma ztrátu 35 milionů korun.

Opačné výsledky hlásí majoritní vlastník PKN Orlen. Ten dnes uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl čistý zisk 302 milionů zlotých, tedy zhruba dvě miliardy korun. Rok předtím hospodařil s rekordní ztrátou 4,9 miliardy zlotých - tedy přes třicet miliard korun. Tehdejší výsledky odůvodnil rozsáhlými jednorázovými náklady.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru