Telekomunikační firmě Telefónica O2 loni podle odhadů analytiků klesl konsolidovaný čistý zisk o čtyři procenta na 11,1 miliardy korun. Výnosy se snížily o téměř sedm procent na 60 miliard Kč, odhadli ekonomové. Telefónica O2 má zveřejnit své výsledky za minulý rok ve čtvrtek.

"Předpokládáme, že čistý zisk bude investory zajímat více než jindy, jelikož se od něj odvíjí výše navržené dividendy," uvedl analytik Cyrrusu Ondřej Moravanský. Po zahrnutí nerozděleného zisku z minulých let ve výši sedmi miliard Kč by podle něj Telefónica mohla vyplácet hrubou dividendu až 45 korun na akcii.

Počet klientů vzrostl

Podle analytiků se na hospodaření firmy na straně výnosů projevovala pokračující krize, náklady naopak klesaly díky snižování propojovacích poplatků a úsporám. Pokles výnosů firma zaznamenala v pevném i mobilním segmentu. Počet mobilních zákazníků se loni zvýšil na odhadovaných 4,98 milionu, z toho 2,8 milionu tarifních klientů.

Slovenská dceřiná společnost loni podle ekonomů překročila půlmilionovou hranici v počtu zákazníků a vykázala tržby okolo 560 milionů korun.

Majoritu téměř 70 procent v Telefónice O2 drží španělská skupina Telefónica. Zbytek se obchoduje na burzách. Tržní kapitalizace společnosti je 145 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru