Nizozemská bankovní a pojišťovací skupina ING Groep NV hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí se ztrátou. Důvodem byly náklady spojené s dřívější pomocí od vlády a ztráty pojišťovací divize, které nevyrovnal ani zisk bankovní divize. Čistá ztráta však klesla na 712 milionů eur (18,4 miliardy korun) z předchozích 3,71 miliardy eur.

Bankovní operace vykázaly zisk 132 milionů eur, hlavně díky vyššímu zisku divize drobného bankovnictví. Divize korporátního bankovnictví a realitní divize zůstaly ve ztrátě. Rezervy na ztrátové úvěry stouply na 686 milionů eur. O rok dříve bankovní operace vykázaly ztrátu 1,84 miliardy eur.

Pojišťovací operace snížily ztrátu na 47 milionů eur z předchozích 2,5 miliardy eur. Analytici přitom očekávali, že divize se dostane do zisku. Investiční operace skončily v zisku 273 milionů eur po ztrátě 217 milionů eur.

Propuštění téměř osmi procent zaměstnanců

ING loni splatila vládě polovinu ze státní pomoci deset miliard eur, kterou získala v roce 2008 na svoji záchranu. Celkem zaplatila 5,56 miliardy eur, což je polovina z pomoci plus úroky.

ING v uplynulém roce propustila 7,9 procenta zaměstnanců. Nyní má 107 173 zaměstnanců.

Evropská komise si pro schválení státní pomoci ING stanovila za podmínku, že skupina musí projít hlubokými změnami a měla by se zmenšit. Na konci října se ING s komisí dohodla, že se rozdělí na dvě části, bankovní a pojišťovací, a do konce roku 2013 prodá pojišťovací operace, napsaly agentury AP a Reuters.

Skupina ING je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě. Na český trh vstoupila v roce 1991 prostřednictvím ING Bank a nyní zde má aktivity v bankovnictví, pojišťovnictví i investování a správě aktiv.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru