Hrubý zisk státního podniku Lesy České republiky dle předběžných propočtů loni vzrostl z předloňských 707 milionů na 750 až 800 milionu korun. Společnost to uvedla v inzertní příloze úterního tisku. U tržeb naopak firma odhaduje pokles z 8,4 miliardy v roce 2008 na 7,756 miliardy korun. LČR spravují asi polovinu lesů v zemi.

Loni v prosinci firma uvedla, že kvůli úsporným opatřením, nižší těžbě dřeva, povodním a ekonomické krizi předpokládá hospodářský výsledek nižší než předloni. Zisk očekávala asi 220 milionů korun s tím, že bude jedním z nejhorších v historii podniku. V roce 2008 firma dosáhla čistého zisku 460 milionů korun.

LČR dnes informovaly, že v lesech, které podnik obhospodařoval, se loni vytěžilo 7,725 milionu metrů krychlových dřeva, zhruba o šest procent méně než v roce 2008. "V souladu s lesními hospodářskými plány se v roce 2009 vytěžilo méně dříví než v předchozích letech, kdy bylo nutné zpracovat dřevní hmotu z kalamit Kyrill, Emma a Ivan," uvedl generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora.

Podnik loni vysadil na zhruba 13.000 hektarech 60 milionů stromků, což bylo dosud nejvíce. Přes 40 procent nových výsevů představovaly listnaté stromy a jedle. Do pěstební činnosti, která kromě obnovy lesa zahrnuje například péči o mladé lesní porosty a jejich ochranu proti okusu zvěří, firma v loňském roce vložila rekordních 1,834 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru