Francouzská ropná firma Total v posledním loňském čtvrtletí vytvořila po předchozí ztrátě zisk 2,07 miliardy eur (zhruba 54 miliardy korun). Podnik dnes uvedl, že za výsledek vděčí nárůstu produkce i cen ropy, které převýšily negativní vliv poklesu příjmů z rafinerských aktivit. V posledním čtvrtletí předloni měl Total ztrátu 794 milionů eur.

Koncern má mezi francouzskými firmami nejvyšší tržní hodnotu a v Evropě je třetí největší integrovanou ropnou skupinou. Podnik ve čtvrtletí zvýšil produkci meziročně o jedno procento na 2,38 milionu barelů za den.

Total přitom v pondělí musel čelit stávce části svých zaměstnanců. Ti se totiž obávali propouštění, protože firma oznámila, že chce zavřít či prodat zhruba šest procent svých skladovacích kapacit v Evropě. Mluvčí Totalu ale uvedl, že zaměstnancům, kteří kvůli uzavření zásobníků ztratí dosavadní místa, firma nabídne jiná. "K žádnému propuštění nedojde," uvedl mluvčí.

Výsledky za poslední čtvrtletí v uplynulých dech oznámily i další ropné firmy. Ruskému Rosněftu vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem čistý zisk o 43 procent na 1,67 miliardy USD (31,1 miliardy korun), naopak britsko-nizozemský ropný koncern Shell za stejné obodbí ohlásil pokles zisku o 75 procent na 1,18 miliardy dolarů (22,6 miliardy korun). Druhá největší ropná společnost v Evropě doplatila na pokles těžby a za příliš velké aktivity v rafinerském zpracování ropy a v odvětví zemního plynu, kde výrazně klesla ziskovost.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru