Celosvětová hospodářská krize tvrdě postihla kopřivnickou automobilku Tatra. Její tržby poklesly o plných 45 procent z předloňských 5,9 miliard korun na loňských 3,3 miliardy. Generální ředitel Ronald Adams označil minulý rok pro výrobce nákladních automobilů za katastrofální. Firmu muselo loni opustit téměř 1400 zaměstnanců, více než třetina dosavadního počtu.

"Krize přímo zasáhla zejména výrobní dělníky, neboť jsme si nemohli ponechat lidi, pro něž jsme neměli práci, tedy zakázky na výrobu nákladních vozů,“ uvedl Adams, který na některých trzích jako především Rusko a Ázerbajdžán začíná pozorovat nárůst poptávky a proto věří, že Tatra již nejtěžší období překonala.

Konkrétní výsledek hospodaření firma zatím nechce zveřejňovat. S největší pravděpodobností se dá ale očekávat, že znovu skončila ve ztrátě. Předloni, když firma utržila 5,9 miliardy korun, vykázala ztrátu 572 milionů korun. Na začátku letošního roku firma zaměstnávala 2280 lidí. Loni 1. ledna přitom v automobilce pracovalo 3661 zaměstnanců.

Firma přitom plánuje další propouštění. „V současné době se důkladně zabýváme režijními a administrativními zaměstnanci, protože mnoho z požadavků na jejich práci by mělo být zredukováno, jestliže došlo k redukci prodeje a výroby," uvedl Adams. Firma i přesto pokračuje ve vývoji nových vozů. „Trhy s nákladními vozy budou, poté co jejich ozdravení započne, velmi konkurenční. V mezerách na trhu, kde operujeme, si potřebujeme udržet vedoucí postavení," dodal Adams.

Loni v prosinci Tatra předala české armádě poslední tři desítky terénních nákladních automobilů T810. Závěrečná dodávka byla součástí kontraktu za 2,7 miliardy korun, ve kterém kopřivnická automobilka dodala během dvou let armádě 588 nákladních vozidel v sedmi modifikacích.

Kopřivnickou firmu od roku 2006 kontrolují čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Ronaldem Adamsem. Jejich společnost Black River nyní drží 51 procent akcií, téměř 41 procent má Tatra Holdings. Drobní akcionáři vlastní dohromady přibližně osm procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru