Francouzský automobilový koncern PSA Peugeot Citroën, který vyrábí i v České republice, za minulý rok vykázal ztrátu 1,16 miliardy eur (30,3 miliardy korun), jak se očekávalo. V roce 2008 firma měla ztrátu 363 milionů eur. Podnik ve středeční zprávě zároveň uvedl, že za minulý rok snížil dluh o 913 milionů těsně pod dvě miliardy eur.

Prodej aut skupiny Peugeot Citroën loni klesl o 2,2 procenta na 3,19 milionu a roční tržby se snížily o 10,9 procenta na 48,42 miliardy eur. Ve výsledcích se projevil dopad světové hospodářské krize, uvedl koncern.

Peugeot ve výsledkové zprávě také podotkl, že se jeho ztráty ve druhé polovině výrazně snížily. Ztrátu na provozní úrovni ale ještě očekává v první polovině letošního roku.

Naléhavost krize

Výrobce vozů Peugeot 207 a Citroën C4 Picasso měl ve druhé polovině minulého roku ztrátu 199 milionů eur, zatímco v prvním pololetí dosáhla 962 milionů eur.

"Naše finanční výsledky za 2009 ukazují mnohem lepší výkon ve druhém pololetí, ale ještě ukazují naléhavost krize, která postihla automobilový průmysl," uvedl ve zprávě generální ředitel koncernu Philippe Varin. Těžké podmínky na trhu očekává i v letošním roce, napsala agentura AP.

Největší francouzská automobilka má v Česku společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. Jejich kolínský závod vyrábí vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru