O deset procent se v posledním čtvrtletí loňského roku proti stejnému období roku 2008 zvýšil počet trasakcí, kdy evropští klientiMasterCard platili v obchodech stejnojmennými platebními kartami. Oznámil to dnes prezident MasterCard Europe Javier Perez. Největší růst počtu transakcí, a to o 17 procent, zaznamenala firma v Itálii.

V období od 1. října do 31. prosince 2009 realizovali evropští držitelé karet MasterCard více než 1,8 miliardy nákupních transakcí, včetně internetových. Objem realizovaných obchodů se zvýšil o 6,9 procenta.

Počet vydaných karet MasterCard v Evropě na konci loňského roku překonal hranici dvě stě milionů kusů a klienti bank s nimi mohou platit v téměř devíti milionech obchodů v Evropě a trojnásobném počtu na celém světě. Dalších 304 milionů lidí v Evropě pak používá sesterské karty Maestro. Celosvětově vydala karetní asociace MasterCard 1,6 miliardy karet.

Firma také loni uzavřela smlouvy s řadou internetových prodejců, v Turecku zase karty MaestroCard PayPass slouží i například k placení v hromadné dopravě. Akceptovat tyto karty v městské dopravě hodlá i londýnský dopravce Transport for London.

Karetní asociace MasterCard patří spolu s firmou Visa k největším. Většinu trhu drží i v Česku, kde bylo ke konci loňského září vydáno 9,1 milionu platebních karet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru