Společnosti Datart International, která v Česku provozuje 29 prodejen se spotřební elektronikou a internetový obchod, ve finančním roce 2009 klesly tržby meziročně o 537 milionů korun na 4,1 miliardy korun. Čistý zisk firmy se naproti tomu zvýšil na 94,6 milionu korun z necelých 79 milionů v roce předchozím. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Hospodářský rok společnosti Datart začíná vždy v květnu a končí následující rok v dubnu.

Prodejci spotřební elektroniky loni na svých tržbách naplno pocítili hospodářskou krizi, kvůli které Češi od závěru roku 2008 méně nakupovali. Ceny spotřební elektroniky zároveň klesaly, takže aby obchodníci vykázali stejné tržby jako o rok dříve, museli prodat více zboží.

Pokles obratu i marže prodejců elektroniky

Tržby z prodeje technického spotřebního zboží od loňského ledna do září podle údajů GfK se meziročně snížily o zhruba devět procent na 47 miliard korun. Ve třetím čtvrtletí pak bylo tempo jejich poklesu ještě výraznější a činilo 12 procent.

Například společnosti Electro World, která patří společně s firmou Datart mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku, ve finančním roce 2008/2009 končícím loni v dubnu klesly tržby meziročně o 14 procent na 3,08 miliardy korun.

Pokles obratu i marže je podle vedení Electro Worldu výsledkem hospodářské a finanční krize. "Spotřebitelé začali více přemýšlet o svých finančních možnostech a odkládat nákupy na pozdější dobu. Zaměřovali se více na akční zboží a začali být více opatrní ve vztahu ke spotřebitelským úvěrům," stojí ve výroční zprávě společnosti Electro World.

Zpomalení tempa růstu

Šesti největším tuzemským řetězcům prodejen se spotřební elektronikou předloni podle údajů společnosti Incoma GfK a časopisu Moderní obchod vzrostly odhadované tržby meziročně o 1,9 miliardy korun na rekordních 28 miliard korun. Tempo růstu jejich tržeb se ale zpomalilo, jelikož v roce 2007 se tržby šestice elektroprodejců zvýšily o 3,8 miliardy korun. Odhady loňských tržeb zatím nebyly zveřejněny.

První místo mezi elektroprodejci předloni patřilo s tržbami 6,8 miliardy korun společnosti HP Tronic, která stojí za sítí 36 prodejen Proton. Druhou pozici obsadila s tržbami 5,8 miliardy firma Fast ČR, pod níž patří 47 obchodů Planeo. O třetí a čtvrté místo se s odhadovanými tržbami 4,3 miliardy korun dělilo 17 prodejen Electro World a 29 obchodů Datart. Na pátém místě skončilo 21 prodejen K+B Elektro Expert (tržby 3,5 miliardy korun) a šestá pozice připadla 55 obchodům Okay (3,3 miliardy korun).

Datart, který působí na českém a slovenském trhu od roku 1990, je součástí mezinárodní obchodní skupiny KESA Electricals Plc. Kromě kamenných obchodů Datart International v Česku provozuje i internetový obchod. Na Slovensku má sesterská společnost Datart Megastore devět prodejen a zboží nabízí také na internetu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru