Fiskální čtvrtletní provozní zisk japonského výrobce elektroniky Panasonic Corp.vzrostl více než trojnásobně na 101 miliard jenů (21,6 miliardy korun) z z 26,4 miliardy JPY za říjen až prosinec 2008. Informovala o tom společnost prostřednictvím agentury Reuters ve své tiskové zprávě.

K provoznímu zisku dopomohly firmě nižší náklady a také vyšší prodej televizorů s obrazovkou z tekutých krystalů. Čtvrtletní zisk Panasonicu se řadí mezi nejvyšší za posledních pět čtvrtletí.

Tržby mírně stouply na 1,89 bilionu jenů z předchozích 1,88 bilionu jenů. Panasonic je čtvrtým největším výrobcem televizorů s plochou obrazovkou na světě za firmami Samsung Electronics, LG Electronics a Sony.

Optimistický výhled do budoucna

Společnost současně zvýšila odhad provozního zisku na celý fiskální rok do konce března 2010 na 150 miliard jenů z původních 120 miliard jenů. Loni zisk společnosti činil 72,87 miliardy JPY. Nový odhad však stále představuje méně než třetinu zisku, který firma vykázala před dvěma lety, tedy před globálním ekonomickým poklesem. Tehdy zisk činil 519,48 miliardy JPY.

Panasonic v prosinci koupil majoritní podíl ve firmě Sanyo Electric, která je největším světovým výrobcem dobíjecích baterií a vyrábí rovněž solární panely. Spojením vzniká jeden z největších výrobců elektroniky na světě se silnou pozicí v úsporných technologiích, napsala agentura Reuters.

Panasonic už řadu let působí i v České republice. V Plzni od poloviny 90. let vyrábí televizory, další závody má rovněž v Plané na Tachovsku a v Pardubicích.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru