Japonský výrobce elektroniky Sony Corp. dosáhl ve třetím čtvrtletí finančního roku prvního provozního zisku za pět čtvrtletí a odhad celoroční ztráty snížil na polovinu. K obratu přispělo zejména oživení ziskovosti divize televizorů.

Provozní zisk Sony za čtvrtletí do konce prosince činil 146,1 miliardy jenů (zhruba 30 miliard Kč) proti ztrátě 18 miliard jenů před rokem. Čistý zisk se zvýšil na 79,2 miliardy z kladného výsledku 10,4 miliardy JPY o rok dříve. Tržby skupiny stouply o čtyři procenta na 2,24 bilionu jenů.

Společnost v situaci globální ekonomické recese uzavírala továrny a propouštěla. Díky tomu dokázala vrátit k zisku zejména slabou divizi televizorů s plochými obrazovkami.

Poloviční celoroční ztráta a 3D televizory

Odhad ztráty pro celý rok do března Sony snížila na 30 miliard jenů z původní předpovědi 60 miliard JPY. Přiblížila jej tak odhadům analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítají v průměru se ztrátou 38,3 miliardy JPY. V předešlém roce utrpěla firma ztrátu 227,8 miliardy jenů.

V letošním roce Sony plánuje zvýšit schopnost konkurovat rivalům jako jihokorejský Samsung například uvedením televizorů 3D. Loni firma přišla s levnější verzí své herní konzoly PlayStation 3, s níž mohla lépe konkurovat firmě Nintendo.

Sony Ericsson v krizi: Tržby se propadly o 40 procent, ztráta se zvýšila na 836 mil. eur - čtěte ZDE

Polovina televizorů Sony by měla do roku 2013 nabídnout trojrozměrný obraz - čtěte ZDE 

Kurz akcií Sony za poslední tři měsíce vzrostl o 20 procent. Akcie firmy tak překonaly devítiprocentní vzestup oborového indexu elektroniky a elektrického strojírenství.

Hitachi také pomohly televizory

Do zisku se vrátil i konkurent Sony a největší japonský výrobce elektroniky Hitachi. Ve třetím finančním čtvrtletí se firma překvapivě vydělala 21,9 miliardy jenů (4,5 miliardy Kč) po ztrátě 371,1 miliardy jenů před rokem. Za zlepšením stojí snížení nákladů u televizorů a mikročipů. Vykázala tak první čistý zisk za šest čtvrtletí, mavíc zlepšila celoroční výhled.

Společnost Hitachi nyní v celém finančním roce, který skončí v březnu, očekává čistou ztrátu 210 miliard jenů. V předchozí prognóze přitom předpokládala, že prodělá 230 miliard jenů. Firma nicméně zůstává o něco pesimističtější než analytici, kteří celoroční ztrátu odhadují pouze na 205 miliard jenů.

Provozní zisk společnosti ve čtvrtletí dosáhl 66,4 miliardy jenů po ztrátě 14,5 miliardy před rokem. Tržby však klesly o 4,5 procenta. Akcie společnosti od začátku ledna posílily téměř o devět procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru