Energetický koncern BP vytvořil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 4,3 miliardy USD (asi 80,6 miliardy Kč), zatímco o rok dříve měl ztrátu 3,3 miliardy dolarů. BP je největší ropnou skupinou v Evropě podle tržní kapitalizace, její výsledek ale zaostal za průměrnými odhady analytiků.

Zisk za čtvrté čtvrtletí byl nižší i ve srovnání se třetím čtvrtletím, kdy firma hospodařila se ziskem 5,3 miliardy dolarů. Za poklesem zisku jsou podle vedení podniku horší výsledky divize zpracování ropy. Proti odhadům analytiků shromážděným společností Evolution Securities byl dosažený zisk v závěru roku nižší asi o pět procent.

Zisk s přihlédnutím k takzvaným obnovovacím nákladům, což je v tomto odvětví mnohem důležitější ukazatel úspěšnosti firmy, činil 3,45 miliardy dolarů (asi 64,6 miliardy Kč). To je lepší výsledek, než ve čtvrtém čtvrtletí 2008, kdy takto definovaný zisk činil 2,6 miliardy dolarů. O čtvrtletí dříve si ale podnik vedl ještě lépe, neboť jeho zisk za období červenec až září 2009 dosáhl 4,98 miliardy dolarů.

Akcie BP na výsledek hospodaření reagovaly propadem asi o 4,5 procenta a dostaly se na 568 pencí. Firma navrhla, že vyplatí dividendu 14 centů na akcii, což je stejně jako ve třetím čtvrtletí.

"Akcie hned na začátku obchodování padly za oběť vysokým očekáváním, která měl trh," myslí si analytik společnosti Hargreaves Lansdown Richard Hunter, jehož citovala agentura AP. "Mohou být ale také vystaveny vybírání zisků, protože za posledních šest měsíců zpevnily asi o 20 procent," dodal analytik.

Za celý loňský rok firma vytvořila čistý zisk 16,6 miliardy dolarů (asi 311 miliard Kč), což je proti roku 2008 pokles asi o 22 procent. Zisk po obnovovacích nákladech klesl o 45 procent na 13,96 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru