Zisk tuzemského zemědělství se podle předběžných odhadů loni propadl na jednu až dvě miliardy korun z předloňských téměř deseti miliard. Novinářům to ve čtvrtek řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Za poklesem stojí hlavně meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit o 20 miliard korun. Bez dotací by bylo zemědělství ztrátové, uvedl Veleba. Český statistický úřad zveřejní výsledek hospodaření zemědělců koncem února.

Skutečný výsledek hospodaření farmářů bude podle Veleby patrně horší, než ukazují oficiální čísla. Zemědělské podniky se totiž budou snažit za každou cenu zůstat v účetnictví ziskové. V opačném případě by jim banky přestaly poskytovat provozní úvěry, které potřebují k financování své činnosti. "Firmy musí udělat vše pro to, aby neskončily v červených číslech. Do výsledku budou rozpuštěny všechny rezervy. Budou také možná přeceněny zásoby obilí," uvedl Veleba.

Výpadek tržeb za obilí

Zatímco příjmy z prodeje hlavních komodit klesnou podle komory farmářům v meziročním srovnání o víc než pětinu, potravinářské firmy budou tratit maximálně pět procent, obchodníci do tří procent. "Nespravedlivě rozdělený profit v potravinové vertikále se prohloubil v neprospěch zemědělců," uvedl Veleba. Na to, že zejména marže obchodních řetězců rostou v neprospěch farmářů, upozorňují zemědělské organizace dlouhodobě.

Přestože loňská sklizeň obilovin přesahující 7,7 milionu tun byla třetí nejvyšší od roku 2000, jejich ceny se snížily o více než 40 procent. Zemědělci očekávají až desetimiliardový výpadek tržeb za obilí, dvě miliardy korun budou tratit na řepce, jejíž cena se meziročně propadla o více než čtvrtinu. Tržby z prodeje mléka klesly podle odhadu Agrární komory asi o šest miliard korun.

Propad výkupních cen zemědělských produktů trápí farmáře již více než rok. V průměru za celý loňský rok v porovnání s rokem 2008 byly podle Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců nižší o 24,8 procenta.

České zemědělství vykazuje od vstupu do EU díky dotacím zisk, v letech před vstupem bylo převážně ztrátové. Tuzemští zemědělci předloni vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo o téměř 190 milionů méně než v rekordním roce 2007.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru