Tuzemské banky v souhrnu vykázaly za tři čtvrtletí čistý zisk 40,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o necelých devět procent. Vyplývá to ze statistik, které Česká národní banka (ČNB) zveřejnila na internetu. Většinu zisku přitom vytvořily čtyři velké peněžní ústavy Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. Celkem v tuzemsku působí 38 bank, z toho 31 ovládaných zahraničním kapitálem.

Zisk z finanční a provozní činnosti bankám stoupl o více než 12 procent na 116,8 miliardy korun. Objem úrokových výnosů, hlavní zdroj příjmů, klesl zhruba o deset miliard na 131,8 miliardy korun. Výnos z poplatků a provizí pak banky udržely na zhruba stejné úrovni jako loni, tedy kolem 34 miliard korun.

Dvojnásobný nárůst na více než 19 miliard korun pak zaznamenaly banky ve srovnání s loňskem u ztrát ze znehodnocení úvěrů.

Výsledky za 3 čtvrtletí
BankaČistý ziskRůst v %
ČSOB9,19 mld. + 231
Raiffeisenbank1,62 mld.+ 49
ČS9,65 mld.+ 0,3
KB8,438 mld.-14,5
UniCredit Bank2,015 mld.-39

Pokles zisku v prvním čtvrtletí

Během první poloviny letošního roku banky vydělávaly v meziročním srovnání méně nebo stejně. V prvním čtvrtletí klesl zisk bank o více než šest procent. V pololetí pak banky vykázaly zisk na stejné úrovni jako před rokem.

ČSOB za tří čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně o 231 procent na 9,19 miliardy korun. Za výrazným nárůstem je především loňské přecenění rizikových aktiv, takzvaných dluhopisů CDO, na nulu. Česká spořitelna zvýšila čistý zisk mírně o 0,3 procenta na 9,65 miliardy korun. Komerční bance naopak klesl čistý zisk meziročně o 14,5 procenta na 8,438 miliardy korun a UniCredit Bank se snížil zisk o 39 procent na 2,015 miliardy korun.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru