Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Hewlett-Packard se v posledním čtvrtletí firemního finančního roku zvýšil meziročně o 14 procent na 2,4 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Vedle zlepšených marží a snižování nákladů k tomu přispěl zejména růst prodeje na nových trzích v čele s Čínou. Společnost po pondělním uzavření akciových trhů rovněž oznámila, že ztrojnásobí program odkupu svých akcií na 12 miliard dolarů.

Celkové tržby však klesly o osm procent na 30,8 miliardy dolarů a slabší byly příjmy ve čtyřech hlavních divizích - osobních počítačích, serverech, softwaru a tiskárnách. Odbyt počítačů sice stoupl o osm procent, tržby z něj se však kvůli nižším cenám propadly o 12 procent. Dobře si naopak vedla divize služeb, jejíž tržby díky loňské akvizici EDS za 14 miliard dolarů o osm procent vzrostly.

Výhled zůstává opatrný

Zisk na akcii očištěný od jednorázových položek dosáhl 1,14 dolarů. Výsledek předčil očekávání analytiků dotázaných agenturou Thomson Reuters.

Vedení firmy je vcelku optimistické, výhled však zůstává opatrný. "Ekonomická situace je nadále obtížná, pozorujeme však na trzích povzbuzující známky oživení," uvedl ve sdělení šéf HP Mark Hurd. Klíčový evropský trh podle něj zůstává stále slabý.

HP rovněž zvýšila program zpětného odkupu akcií o osm miliard dolarů na 12 miliard dolarů. Z programu schváleného loni v září v objemu osmi miliard dolarů zůstává ještě uskutečnit prodeje za čtyři miliardy dolarů, uvedla firma.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru