Největší skandinávská stavební skupina Skanska vytvořila ve třetím čtvrtletí zisk před zdaněním 1,5 miliardy švédských korun (SEK; asi 3,75 miliardy korun), což je meziroční pokles o 12 procent. Výsledek vysoko překonal odhady analytiků, firma nicméně upozornila, že příjmy ze stavební činnosti se budou snižovat i v příštím roce. Skanska působí i na českém stavebním trhu, kde počítá s dalším poklesem.

Skanska generuje většinu příjmů ve Skandinávii a ve Spojených státech. Firma registruje náznaky, že hospodářský cyklus už je za nejnižším bodem, nicméně celkové investice do stavebnictví na trzích, kde Skanska působí, se zřejmě budou ještě nějaký čas snižovat.

Čistý zisk firmě klesl o šest procent na 1,1 miliardy SEK, tržby klesly o jedno procento na 35,6 miliardy švédských korun.

"I když zde jsou různé náznaky, že hospodářský cyklus je za nejnižším bodem, faktem zůstává, že stavebnictví a realitní sektor se jako obory zotavují jako jedny z posledních. Celkové investice do výstavby se na trzích Skansky nadále snižují," uvedl šéf podniku Johan Karlström.

Očekávání: tržby budou v roce 2010 dále klesat

Skanska očekává, že tržby ve stavební divizi budou klesat i v roce 2010, hlavně ve skandinávských zemích a v České republice. Vedle Skandinávie a Spojených států podnik hodně staví také v České republice, Velké Británii a zemích Latinské Ameriky.

"V situaci, kdy klesá celý trh, se také zvyšuje konkurence. Výsledkem je, že roste tlak na marže při tendrech," dodal Karlström. Navzdory tomu největší součást skupiny, tedy stavební divize, zvýšila provozní marži na 3,8 procenta, zatímco před rokem byla 2,8 procenta.

Skanska uvedla, že za zlepšením provozní marže je třeba hledat lepší řízení rizika a dokončení projektů. Ve čtvrtletí totiž podnik dokončil více zakázek, s nimiž byly spojeny i vyšší zisky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru