Zisk francouzské banky BNP Paribas dosáhl ve třetím čtvrtletí 1,31 miliardy eur (asi 34,04 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 45 procent. Výsledek vysoko překonal odhady analytiků a banka za něj vděčí hlavně divizi investičního bankovnictví. BNP Paribas je druhou největší bankou eurozóny podle tržní kapitalizace.

Růst zisku je také částečně výsledkem integrace nově získané belgické banky Fortis. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že BNP vytvoří čistý zisk 1,01 miliardy eur.

Z hlediska celkové výše vkladů je BNP Paribas největší bankou eurozóny, kterou se stala právě díky převzetí banky Fortis. Tu vlastní od května a banka přispěla k zisku celé skupiny částkou asi 277 milionů eur.

Francouzské banky ožívají

Divizi korporátního a investičního bankovnictví, která je v rámci banky největší a nejziskovější, pomohlo celkové zlepšení situace na finančních trzích. Výnosy z investičního bankovnictví vzrostly o 43 procent na 2,93 miliardy eur, v retailové části se zvýšily o pět procent na 4,58 miliardy eur.

Trend růstu výnosů z investičního bankovnictví potvrdily i jiné francouzské banky, včetně Société Générale. Ta ve středu oznámila, že jí čistý zisk ve třetím čtvrtletí vzrostl o 133 procent na 426 milionů eur. Société Générale v tuzemsku vlastní Komerční banku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru