Polský finanční ústav BRE Bank, který je v České republice mateřskou společností nízkonákladové banky mBank, hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 72,5 milionu zlotých (asi 444,8 milionu korun). Meziročně je to propad zhruba o 63 procent. BRE Bank patří do skupiny německé Commerzbank, která měla ve čtvrtletí vysokou ztrátu.

Vedení BRE Bank uvedlo, že za zhoršením zisku je hlavně růst objemu rezerv na krytí špatných úvěrů. Analytici v anketě agentury Reuters průměru očekávali, že BRE Bank bude mít zisk 76 milionů zlotých. Do rezerv na krytí ztrátových úvěrů banka převedla 249 milionů zlotých, což je víc, než se čekalo.

Banka doplatila na to, že mohutně propagovala úvěry pro drobnou klientelu. To se jí nakonec vymstilo a později zjistila, že velkou část takových úvěrů klienti nesplácejí včas nebo vůbec.

Akcie zpevnily

Pozitivní je na výsledku to, že banka zhruba o sedm milionů zlotých snížila objem rezerv proti špatným sázkám klientů na pohyb kurzu polského zlotého. Kvůli tomu banka měla ve druhém čtvrtletí ztrátu. BRE Bank v posledních třech čtvrtletích vynaložila značné prostředky na krytí ztrát z měnových derivátů, které utrpěli někteří klienti z řad firem. Kurz polského zlotého totiž výrazně klesl vůči euru.

Akcie BRE Bank v letošním roce zpevnily skoro o třetinu. Vedou si tak lépe než celé odvětví, protože index bankovních titulů na varšavské burze od začátku roku vzrostl asi o 20 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru