Zisk Komerční banky klesl za devět měsíců letošního roku meziročně o 14,5 procenta na 8,44 miliardy korun. Ještě loni vydělala banka za stejné období 9,9 miliardy korun. Informovala o tom ve své tiskové zprávě.

Cílem Komerční banky je přiblížit celoroční zisk j 11 miliardám. Kdyby se tak stalo, byl by to uprostřed ekonomické recese podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatka nesporně více než solidní výsledek.

Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB přesto pokračoval v růstu o 5,3 procenta na 383,5 miliardy korun. Podíl úvěrů individuálním zákazníkům přesáhl 45 procent. Z nich portfolio hypoték občanům se zvětšilo o 13,7 procenta na 98,3 miliardy korun a objem úvěrů poskytnutých stavební spořitelnou Modrá pyramida se zvýšil o 17,3 procenta na 44 miliard korun.

"Konsolidovaný objem vkladů ke konci září 2009 meziročně poklesl o 4,8 procenta na 524,9 miliardy korun, v důsledku zhoršené likviditní pozice podnikatelských klientů," uvedla KB ve zprávě.

Pokles zisku byl podle analytika Atlantik FT Milana Lávičky způsoben hlavně přetrvávající vysokou úrovní tvorby opravných položek k nespláceným úvěrům.

Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí roku už oznámila Česká spořitelna, která zvýšila za tři čtvrtletí čistý konsolidovaný zisk meziročně o 0,3 procenta na 9,65 miliardy korun. ČSOB zveřejní hospodářské výsledky za devět měsíců roku v pátek 13. listopadu.

Zisk matky rostl dvojnásobně

Naopak francouzské bankovní společnosti Société Générale stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk více než dvojnásobně na 426 milionů eur (11,2 miliardy korun) z loňských srovnatelných 183 milionů eur. Bance pomohla hlavně divize investiční bankovnictví, která se po loňské ztrátě vrátila k zisku. Společnost, která v České republice ovládá Komerční banku, současně v prohlášení uvedla, že ekonomické prostředí po hluboké finanční krizi stále zůstává nejisté.

Výsledky však zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali zisk 481 milionů eur.

Société Générale je první z velkých francouzských bank, která zveřejnila výsledky hospodaření. Ve čtvrtek bude o hospodaření informovat BNP Paribas, také u ní se čeká zvýšení zisku, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru