Švýcarská banka UBS vykázala ve třetím čtvrtletí již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Ta se však snížila na 564 milionů švýcarských franků z 1,4 miliardy franků ve druhém čtvrtletí.

Přesto analytici předpokládali o něco optimističtější výsledek. Ti očekávali v průměru čistou ztrátu ve třetím čtvrtletí ve výši 207 milionů franků, dokonce se očekával i zisk v hodnotě 800 milionů franků.

"Neočekáváme, že klienti ihned začnou rozhýbávat finanční trh s penězi," uvedla UBS v prohlášení.

"Podnikání se stabilně vrací do normálního stavu," uvedl generální ředitel Oswald Grübel, který je v čele banky od března. "Akce vedení přinášejí viditelné výsledky a pokračujeme ve snižování rizik a posilování kapitálu," dodal. UBS se podařilo dále omezit rizikové investice a snížit počet zaměstnanců o téměř 2800 na současných 69 000. Podle Grübela také klienti začínají bance opět důvěřovat, zvláště poté, co se jí podařilo urovnat spor s americkým daňovým úřadem.

Blahodárný smír s USA

Vedení UBS se podařilo zastavit úprk klientů, jejichž majetek spravuje divize asset managementu.

K obnovení důvěry v ústav pomohla dohoda o urovnání vleklého sporu s federální vládou Spojených států. Ta požadovala, aby jí UBS předala seznam zhruba 52 tisíc kont bohatých Američanů, jimž měl ústav údajně pomoci vyhnout se placení daní.

Švýcaři už v rámci urovnání sporu vládě USA zaplatili 780 milionů dolarů a souhlasili s tím, že jí předají údaje o 250 účtech. Další podrobnosti o dohodě zveřejněny nebyly, konstatuje list The Wall Street Journal.

Pro UBS je ovšem klíčový samotný fakt, že ji americké úřady přestanou vyšetřovat. Snáze se jí bude bojovat o nové klienty v USA, kde divize UBS Wealth Management Americas koncem letošního března spravovala klientům majetek skoro za 620 miliard dolarů.

Ústav v USA poskytuje služby dvěma milionům klientů. Svoji přítomnost tam výrazně posílil v roce 2000, kdy za 10 miliard dolarů převzal brokerský dům PaineWebber Group, spravující tehdy majetek přibližně za půl bilionu dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru