Jihokorejský Samsung Electronics zvýšil trojnásobně čtvrtletní zisk na 3,72 bilionu wonů (55,7 miliardy Kč). Světově největší výrobce paměťových čipů a LCD obrazovek uvedl, že mu k výsledku pomohl solidní odbyt plochých televizorů a mobilních telefonů spolu s vyššími cenami čipů.

Před rokem Samsung vydělal 1,22 bilionu wonů. Tržby podnik zvýšil meziročně o 29 procent na 24,86 bilionu, oznámil ve zprávě pro regulátora.

Samsung uvedl, že vedle zvýšené poptávky těžil ve čtvrtletí také z vyšších cen počítačových pamětí. Prodej plochých televizorů se zvýšil o 22 procent proti předchozím třem měsícům.

Mobilů prodal Samsung 60,2 milionu, což představuje 15procentní nárůst proti předchozímu čtvrtletí. Na světovém trhu s mobily je Samsung dvojka za finskou Nokií.

Sony se na mobilním trhu nedaří

Výsledky oznámil i japonský výrobce elektroniky Sony. Ten utrpěl ve druhém čtvrtletí svého finančního roku ztrátu již čtvrté čtvrtletí po sobě. Propad způsobený slabým prodejem mobilních telefonů a snížením cen herní konzoly PlayStation 3 však byl nižší, než se čekalo. Firma navíc výrazně zlepšila výhled pro celý finanční rok.

Provozní ztráta Sony dosáhla v období od července do září 32,6 miliardy jenů (6,3 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 11 miliard jenů před rokem. Analytici však odhadovali ztrátu v průměru na 59 miliard jenů.

Společný podnik Sony na výrobu mobilních telefonů se švédským Ericssonem prohloubil ve třetím čtvrtletí ztrátu kvůli poklesu prodeje na 164 milionů eur (zhruba 4,2 miliardy Kč) z loňských 25 milionů eur. Tržby podniku se snížily o 40 procent, protože firma nemá v nabídce telefon srovnatelný s produktem iPhone od firmy Apple.

Sony minulý měsíc přišla na trh s levnější verzi konzoly PS3, to však vyvolalo tlak na ziskovost společnosti. Před klíčovou vánoční sezonou však tento krok podpořil prodeje konzol, což přispělo ke zlepšení vyhlídek herní divize i celého koncernu.

Sony snížila předpověď provozní ztráty pro celý rok do března na 60 miliard jenů z původního odhadu 110 miliard jenů. Minulý rok společnost utrpěla ztrátu asi 228 miliard jenů a analytici podle agentury Thomson Reuters čekají letos propad zhruba 69 miliard jenů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru