Celkem za tři čtvrtletí letošního roku prodala Škoda Auto 504 625 aut, to je o 5 procent méně než ve stejném období loňského roku. Prodej za třetí čtvrtletí se přitom meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 174 984 aut. Společnost o tom informovala ve své tiskové zprávě.

Světový automobilový trh v meziročním srovnání poklesl o 11,9 procenta. Skupina vyrobila ve všech svých závodech za prvních devět měsíců letošního roku 387 574 vozů, což znamená pokles o 22,4 procenta oproti srovnatelnému období.

Škoda Auto vyrábí vozy licenčně také v Číně, kde bylo za prvních devět měsíců vyrobeno dalších 89 911 vozů. K hospodářskému výsledku koncernu Volkswagen přispěla skupina Škoda Auto za tři čtvrtletí 2009 provozním výsledkem ve výši 162,4 milionu korun.

„Na našich výsledcích se stejně jako na výsledcích celého odvětví automobilového průmyslu podepsala ekonomická recese. Přijali jsme řadu opatření, abychom si udrželi finanční sílu a stabilitu. Na současnou těžkou situaci na automobilovém trhu jsme reagovali uvedením nových produktů,"  uvedl Reinhard Jung, předseda představenstva společnosti Škoda Auto.

Šrotovné a čínský trh

Podle firmy pomohlo výrazně výsledkům šrotovné, zejména v sousedním Německu a rostoucí čínský trh, který i ve složitém období jako jeden z mála významně posiloval.

V závěru letošního roku očekává společnost Škoda Auto prodej zhruba na úrovni minulého roku. "Zejména v příštím roce budeme na jedné straně konfrontováni s ukončením jednorázových podpůrných programů a na straně druhé s postupným oživováním jednotlivých ekonomik. Vývoj situace v příštím roku lze jen velmi těžko odhadnout,“ komentuje situaci Reinhard Fleger, člen představenstva odpovědný za oblast prodeje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru