Německá banka Deutsche Bank zaznamenala zisk ve třetím kvartálu především díky zisků a tržbám z obchodování. Čistý zisk byl 1,38 miliardy eur (zhruba 36,5 miliardy Kč) oproti 435 milonům eur z předchozího roku.

Banka dosáhla čistých tržeb 7,2 miliardy eur, z nichž 5,1 miliardy jí vyneslo korporátní a investiční bankovnictví. Tržby v divizi obchodování s cennými papíry činily 2,2 miliardy eur ve srovnání s 924 miliony eur z předchozího kvartálu. Díky tomu se jí podařilo zvýšit rezervy na ztrátové úvěry na dvojnásobek.

Výši zisku banka nastínila už minulý týden, takže zpráva není pro trh překvapivá. Rezervy na ztrátové úvěry Deutsche Bank posílí částkou 544 milionů eur, zatímco před rokem vynaložila ke stejnému účelu asi 236 milionů eur. Stále je to ale výrazný pokles proti druhému čtvrtletí, kdy se banka připravila na růst objemu nesplácených půjček a do rezerv převedla miliardu eur.

Generální ředitel Josef Ackermann řekl, že globální úvěrová krize pro banku znamená v dlouhodobém výhledu příležitost ke zlepšení konkurenčního postavení na trhu. "Do budoucna předpokládáme, že se v tomto prostředí vyskytnou náročné úkoly i příležitosti. Na obojí jsme dobře připraveni," řekl.

Většina zisků, které Deutsche Bank ve čtvrtletí vytvořila, pochází z investičního bankovnictví, pomohly ale i daňové úlevy. Banka minulý týden uvedla, že za třetí čtvrtletí očekává čistý zisk 1,4 miliardy eur a zisk před zdaněním kolem 1,3 miliardy eur. Oba údaje nyní také potvrdila.

Předběžné výsledky byly výrazně lepší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že čistý zisk se bude pohybovat kolem 755 milionů eur a hrubý zisk nepřesáhne 1,2 miliardy eur.

Převzetí Sal. Oppenheim

Den před zveřejněním výsledků největší německá bankovní skupina oznámila, že koupí lucemburskou privátní banku a správce majetku bohatých klientů Sal. Oppenheim za jednu miliardu eur (asi 26 miliard korun). Deutsche Bank se po transakci, na níž se rámcově dohodla s rodinnými vlastníky firmy, stane jedním z největších správců jmění v eurozóně.

Akvizice Sal. Oppenheim téměř zdvojnásobí hodnotu klientských aktiv Deutsche Bank na zhruba 300 miliard eur. Německá banka navíc získá nositele známé značky s aristokratickými kořeny a firmu, která v Evropě slouží nejbohatším klientům již od roku 1789. Bude to jedna z největších transakcí v evropském sektoru privátní správy majetku.

Deutsche Bank podle dohody koupí 100 procent akcií Sal. Oppenheim Group a poté se bude účastnit jednání o prodeji divize investičního bankovnictví lucemburské skupiny. Transakce by měla být uzavřena v prvním čtvrtletí příštího roku a kupní cenu bude možné uhradit v akciích Deutsche Bank.

Sektor správy majetku bohatých klientů zaznamenal v posledním roce vlnu konsolidace. Největšími podnikateli v oboru jsou švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse a UBS, které mají každá ve správě přes 900 miliard švýcarských franků. Deutsche Bank bude sice stále výrazně za nimi, výrazným posílením této aktivity si však sníží závislost na kolísavých příjmech z investičního bankovnictví.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru