Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 979,1 miliardy wonů (14,4 miliardy korun). Proti stejnému období loni je to více než trojnásobek a znamená to nový rekord. Hyundai je spolu se svou dceřinou společností Kia Motors podle počtu prodaných vozů za první pololetí čtvrtým největším výrobcem automobilů na světě.

Výsledek vysoko překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali se ziskem 616,3 miliardy wonů. Ve druhém čtvrtletí měla firma čistý zisk 811,9 miliardy wonů a ve třetím čtvrtletí loni 264,8 miliardy wonů.

Za lepším výsledkem je především vyšší prodej. K němu automobilce pomohly mimo jiné pobídky, které firmám poskytla tamní vláda. Důležitým faktorem je ale i to, že během čtvrtletí Hyundai nemusel řešit problém častých stávek, s kterým se v minulosti musel potýkat velmi často.

Kurz wonu může zhoršit vývoj automobilky 

Provozní zisk ve třetím čtvrtletí činil 586,8 miliardy wonů (asi 8,63 miliardy korun), zatímco na trhu se čekal zisk 561,2 miliardy wonů. Analytici předpokládají, že Hyundai si i nadále povede lépe než jeho konkurence. Stále je totiž schopen vyrábět auta levněji, zatímco kvalita značky Hyundai jde postupně nahoru. Firma také uvádí na trh dost nových modelů.

Problémem by se ale mohl ukázat růst kurzu wonu. Pokud bude jihokorejská měna dál zpevňovat, může se to nepříznivě projevit v hospodaření automobilky. Postupně se také vytrácí efekt šrotovného a dalších opatření, k nimž ve snaze podpořit automobilový sektor a návazné ekonomické činnosti sáhly vlády v řadě zemí světa.

Právě obavy z dalšího vývoje způsobily, že akcie automobilky na burze v Soulu už v tomto čtvrtletí oslabily o více než sedm procent. Trh jako celek má přitom ztrátu jen asi 1,2 procenta. Od začátku roku se nicméně kurz akcií Hyundai více než zdvojnásobil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru