Americký finanční ústav Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku a ukončil sérii tří čtvrtletních ztrát. Čistý zisk banky dosáhl 498 milionů dolarů (8,62 miliardy korun), což je sice výrazný propad proti 7,7 miliardy dolarů ze stejného období loni, tehdy si však banka zaúčtovala vysoký jednorázový účetní zisk. Výsledek středeční zprávy výrazně překonal odhad analytiků.

Hospodaření Morgan Stanley podpořily silné příjmy divize dluhopisů. K ziskovosti dopomohly i zlepšené výsledky v divizi investičního bankovnictví.

Morgan Stanley vydělala za čtvrtletí v přepočtu na akcii 38 centů. Analytici podle agentury Thomson Reuters čekali jen 27 centů na akcii. Celkové příjmy společnosti dosáhly 8,7 miliardy dolarů.

Morgan Stanley ve druhém čtvrtletí utrpěla ztrátu 1,26 miliardy dolarů, zčásti kvůli nákladům na vracení státní pomoci ve finanční krizi. Banka od loňského podzimu, kdy se americký finanční systém ocitl na pokraji kolapsu, značně omezila rizikové transakce. Od té doby ale zaostává ve tvorbě zisku za svým dlouholetým rivalem Goldman Sachs. Ta ve třetím čtvrtletí vykázala zisk 845 milionů dolarů.

Bankám se vrací síla

Morgan Stanley ale není jediným finančním ústavem, kterému se ve třetím čtvrtletí dařilo. Společnost Goldman Sachs, před krizí největší investiční dům na Wall Streetu, jenom během letošního července až září vydělala 3,2 miliardy dolarů čistého. Skoro čtyřikrát tolik než za stejné loňské období.

JP Morgan Chase během třetího čtvrtletí dokonce překonala Goldmana, když dosáhla čistého zisku 3,6 miliardy dolarů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku skoro sedminásobného.

"Doposud zhruba polovina firem, které reportovaly výsledky za třetí kvartál, spíše pozitivně překvapila. Ukazuje se tak, že mnoho firem bylo schopno zejména na úrovni zisku překonat očekávání trhu díky redukci nákladů personálních, marketingových aj. Ale na úrovni tržeb se ukazují problémy s kupní silou a tak se i akcie firem, které mají lepší zisky, dostávají pod prodejní tlak," uvedl Jan Michelfeit, Commerzbank.

Naopak peněžní ústav Bank of America, bankovní jednička USA podle hodnoty aktiv, šokovala kvartální ztrátou ve výši rovné miliardy dolarů.

Ústav podle expertů doplatil především na slabší zájem amerických domácností o spotřebitelské úvěry.

Wells Fargo a Bancorp

Své čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnily i dvě další banky Wells Fargo a U.S. Bancorp. Zisk americké banky Wells Fargo & Co. se ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobil na 3,2 miliardy dolarů (55,4 miliardy Kč). Stejně ale jako většina ostatních předních amerických bank zaznamenala nárůst objemu ztrátových úvěrů.

Banka20092008
Citigroup0,101-2,82
 U.S. Bancorp 583 557
Goldman Sachs3,190,845
JPMorgan3,60,527
Wells Fargo 2,6 1,6

Morgan Stanley

7,7

0,498

U.S. Bancorp výsledek překonal o zhruba deset procent odhady analytiků. Zisk na akcii dosáhl 30 centů, zatímco analytici podle agentury Thomson Reuters čekali v průměru 27 centů. Příjmy z hypoték bance meziročně vyskočily o 350 procent na 276 milionů dolarů.

Wells Fargo na počátku tohoto roku dokončila převzetí konkurenční problémové banky Wachovia za 12,7 miliardy dolarů. Spojením, kterým se více než zdvojnásobila velikost Wells Fargo, vznikla čtvrtá největší banka podle majetku. Wells Fargo má také největší síť bankovních poboček v USA. Ve 39 amerických státech a městě Washington provozuje více než 6600 poboček.

U.S. Bancorp vyšla z finanční krize spíše posílená, protože díky konzervativnímu úvěrování měla relativně nízké úvěrové ztráty. Banka si tak mohla dovolit převzít menší konkurenty, kteří krizi neunesli a zkrachovali. V červnu jako jedna z prvních amerických bank splatila vládní úvěr na pomoc ve finanční krizi.