Největší světový výrobce mikročipů, americká společnost Intel, hospodařil ve třetím čtvrtletí mnohem lépe, než čekali analytici. Firma také zvýšila odhad na zbytek roku. Tržby i zisk jsou sice nižší než před rokem, společnost ale vidí jasné známky zlepšení a její šéf řekl, že právě technologický sektor vyvádí ekonomiku z recese.

Čistý zisk činil 1,9 miliardy dolarů (asi 33,1 miliardy Kč), což je proti stejnému období loni pokles o 5,5 procenta. Tržby se snížily o 7,8 procenta na 9,4 miliardy dolarů.

Zisk na akcii dosáhl 33 centů proti zisku 35 centů o rok dříve. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali zisk na akcii 28 centů. U tržeb čekali pokles až na 9,06 miliardy dolarů.

Na čtvrté čtvrtletí firma počítá s tržbami kolem 10,1 miliardy dolarů, výsledek ale může být až o 400 milionů dolarů na každou stranu odlišný. Hrubou marži firma očekává kolem 62 procent s odchylkou tři procentní body. Analytici počítali s tržbami jen 9,5 miliardy dolarů a hrubou marží v průměru 56,86 procenta.


Výsledky Intelu povzbudily celý technologický sektor a dávají naději, že v klíčovém předvánočním období se toto odvětví zotaví. Management upozornil, že se zlepšuje poptávka po osobních počítačích, růst celého technologického odvětví ale do budoucna potáhnou především notebooky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru