Pojišťovna České spořitelny VIG (PČS) vytvořila v prvním pololetí čistý zisk 188 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 165 milionů korun. Na pojistném vybrala 2,5 miliardy korun, tedy o pětinu méně než před rokem. PČS o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Pojišťovna ČS je jednou z největších životních pojišťoven v Česku.

Produktů pojišťovny využívá 1,2 milionu klientů a počet pojistných smluv meziročně vzrostl o sedm procent na 612.000. "Klíčový podíl na zisku má především zlepšený vývoj na finančních trzích a rostoucí zájem o produkty běžně placeného životního pojištění," uvedl náměstek generálního ředitele pojišťovny Jaroslav Kulhánek.

Jednorázové pojištění nese riziko

Na poli běžně placeného pojistného se PČS vyšplhala z méně než pětiprocentního tržního podílu na začátku roku 2008 k sedmi procentům. Na druhé straně se ukazuje, že jednorázové pojištění je velmi citlivé na změnu investičního chování klientů a v této oblasti zaznamenává pojišťovna určité ochlazení zájmu klientů.

Dopady hospodářské recese mění podle PČS chování klientů při uzavírání nových pojistek a ti nyní volí spíše produkty, které jim zajistí kvalitní ochranu proti rizikům v kombinaci s garantovaným zhodnocením vložených prostředků. Velmi často na smlouvách například sjednávají pojištění trvalých následků úrazu, denního odškodného úrazu a hospitalizace pojištěného v případě nemoci nebo úrazu.

Co se týká investování, dávají prý klienti jednoznačně přednost jistému výdělku před možnou ztrátou. V rámci životního pojištění Flexi aktuálně většina klientů využívá možnost investice s garantovaným výnosem.

Pojišťovna ČS, která se od roku 2004 specializuje na životní pojištění, vznikla v Pardubicích v roce 1992 jako Živnostenská pojišťovna. PČS od roku 2008 patří do silné pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group. Ta patří mezi vedoucí pojišťovací skupiny v zemích střední a východní Evropy. V Česku do její skupiny patří ještě Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru