Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, v prvním pololetí skončila se ztrátou 41,44 milionu eur (1,1 miliardy korun) z meziročně srovnatelných 189 milionů eur (4,9 miliardy korun). Tržby společnosti meziročně klesly zhruba o polovinu na 484 milionů eur. Uvedla to ve středu společnost.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku skončila společnost se ztrátou 39,3 milionu eur. Trh čekal téměř poloviční ztrátu 20 milionu eur.

NWR rovněž oznámila, že "vzhledem k nejistým tržním podmínkám nebude vyplacena předběžná dividenda".

"Podmínky na trhu byly po celou první polovinu letošního roku pro NWR těžké. Prudký pokles výroby oceli ve střední Evropě vedl ke snížení poptávky po našem koksovatelném uhlí i koksu," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Prodej uhlí poklesl o 29 procent

Těžba uhlí meziročně poklesla o 17 procent a výroba koksu o 40 procent. Objem prodeje uhlí poklesl o 29 procent a koksu o 53 procent. Provozní zisk firmy se meziročně snížil o 100 procent na 359.000 eur.

Podle firmy by však druhé pololetí mělo přinést zlepšení. Již v červnu se prodeje mírně zlepšily. "V posledních dnech společnost zaznamenává nárůst objednávek," uvedla firma v tiskové zprávě.

"Hlavní trhy NWR začínají vykazovat některé příznaky oživení. Objemy prodejů od června rostou a naše zásoby se tím pádem začaly snižovat.  I přes tyto povzbudivé signály si nejsme jisti, zda je toto oživení projevem zvyšující se koncové poptávky, nebo jde jen o obnovu skladových zásob, takže v krátkodobém výhledu zůstáváme opatrní," doplnil Salamon s tím, že věří, že výhled sektoru je z dlouhodobého hlediska pozitivní.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku čtyři doly.

Nepřímý menšinový podíl má v NWR i Zdeněk Bakala, který je také majitelem společnosti, jež vydává Hospodářské noviny a server iHNed.cz.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru