Německý energetický gigant E.ON ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 1,9 miliardy eur (téměř 50 miliard Kč) z 882 milionů eur před rokem. K růstu přispěly vyšší ceny, nové trhy a započítání francouzských aktivit. Oznámila to ve středu firma, jež působí rovněž v České republice.

Tržby společnosti, která je největší energetickou skupinou v Evropě, nicméně klesly o 11 procent na 17 miliard eur. Poptávku po elektřině totiž zasáhla světová hospodářská krize, napsala agentura AP.

Firma tento týden uvedla, že jejím novým generálním ředitelem bude od počátku května 2010 současný finanční ředitel Johannes Teyssen. Současný šéf Wulf Bernotat již v květnu oznámil, že se rozhodl odejít z funkce.

Zisk mají přinést akvizice v zahraničí

Společnost v posledních letech vynaložila zhruba 18 miliard eur na akvizice v Itálii, Španělsku a Rusku. Nyní se snaží, aby jí akvizice přinesly zisk a její výkonnost se dostala na úroveň konkurenčních společností.

Firma působí rovněž v České republice, kde dodává elektřinu a plyn na jihu Čech a Moravy. Český E.ON má 1,4 milionu zákazníků a patří mu zhruba pětinový podíl na tuzemském trhu.

Podle informací z loňského roku chce E.ON v České republice v příštích 15 letech investovat do distribuce elektřiny a plynu kolem 50 miliard korun. Loni v Česku investoval 2,5 miliardy Kč.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru